یک استاد حوزه و دانشگاه:

حضور در مسجد اختلافات و تفاوت‌ها را خنثی می‌کند

اسلام,دين,مسجد,مسلمانان

یک استاد حوزه و دانشگاه گفت: مسجد انسان را می‌سازد و کسانی که اهل مسجد هستند رضایت الهی را جلب کرده و در زندگی به آرامش می‌رسند.

حجت‌الاسلام والمسلمین سیدهاشم بطحائی گلپایگانی در گفت‌وگو با خبرنگار دین و اندیشه خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با بیان این‌که «مسجد یکی از مراکز اجتماعی بسیار مهم در اسلام است» اظهار کرد: مسجد به عنوان خانه خدا است و درِ آن به روی تمامی خلق باز است. افرادی که در این مکان حضور پیدا می‌کنند هیچ تفاوتی با یکدیگر ندارند مگر در مسائل عبادی پیشتاز از سایرین باشند.

وی تأکید کرد: حضور در مسجد مزایای گوناگونی دارد. از جمله این مزایا ایجاد وحدت، یکپارچگی و یکرنگی بین طبقات مختلف جامعه است. در دنیا مناصب، مشاغل و دارایی‌ها می‌تواند بین انسان‌ها اختلاف بیندازد، ولی حضور در پیشگاه خداوند آن هم در مکان مقدسی همچون مسجد این تفاوت‌ها را خنثی می‌کند.

این استاد حوزه و دانشگاه یادآور شد: هیچ مکانی همچون مسجد انسان‌ها را متحد نمی‌کند. در این مکان مقدس پس از پایان فریضه الهی یعنی نماز، انسان‌ها به یکدیگر دست می‌دهند و همین دست دادن سبب از بین رفتن کدورت‌ها می‌شود و اگر کدورتی هم نباشد باعث گرمی و صمیمیت بیشتری می‌شود.

گلپایگانی با بیان این‌که «یکی از آثار بسیار مهم حضور در مسجد حل مسائل اجتماعی، اقتصادی و سیاسی است» خاطرنشان کرد: با حضور در مسجد انسان‌ها از حال یکدیگر باخبر می‌شوند. در پراکندگی هیچ کسی از حال دیگری باخبر نمی‌شود. فردی که شام شب ندارد یا مریض است یا بدهی دارد کسی نمی‌داند، اما با حضور در مسجد می‌توانیم به یکدیگر کمک کنیم. پس حضور در مسجد سبب تعاون می‌شود و تعاون و همکاری انسان‌ها ثواب و ارزش بسیار زیادی دارد و با این کار غم را از چهره انسان‌ها پاک می‌کنیم.

این استاد حوزه و دانشگاه گفت: برای زندگی تمام انسان‌ها پایانی وجود دارد و آن چیزی که در پایان این راه به کمک انسان می‌آید نماز و آن هم نماز جماعت است. با حضور در مسجد و نشستن پای سخنان بزرگان کلمات و جملاتی فرا می‌گیریم که در زندگی ما راه‌گشا است. گفتن حدیث یا سخنی پربار در منبرهای مساجد می‌تواند انسان‌ها را از راه خلاف و بیراهه نجات دهد.

گلپایگانی خاطرنشان کرد: در زمان‌های گذشته فردی به نام ایاز در خانه ثروتمندی مشغول دزدی بود و پس از آن‌که صدای منادی را از مسجد شنید و این آیه را که آیا زمان توبه فرا نرسیده و از خدا بترسید همین آیه سبب شد که این فرد به راه راست بیاید.

وی در پایان گفت: مسجد انسان را می‌سازد و کسانی که اهل مسجد هستند رضایت الهی را جلب کرده و در زندگی به آرامش می‌رسند. مَثَل مومن و مسجد مثل ماهی و دریا است. مومن در مسجد آرام می‌گیرد و مسجد درمانگاه و محل آشتی و تعالی معراج مومن است. تنها راه رهایی از گرفتاری‌هایی که اکنون در جامعه ما وجود دارد، حضور در مسجد است.

انتهای پیام

کد N621911