گزارش 499 صفحه ای سنا درباره سازمان سیا/ شکنجه، دروغ گویی و خشونت مشخصه های اصلی گزارش

واحدمرکزی خبر نوشت:

مجلس سنای آمریکا در گزارشی ۴۹۹ صفحه ای ، آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) را به دروغ گویی به کنگره و کاخ سفید متهم کرد.


به گزارش واحد مرکزی خبر به نقل از الجزیره، سنای امریکا گزارشی از تخلفات سیا پس از حوادث 11 سپتامبر را که به بازداشتهای مخفیانه حدود 100 نفر به اتهام ارتباط با القاعده شکنجه شده بودند، منتشر کرد.

این گزارش می افزاید: بازجویی هایی که سی آی ای انجام داده موثر نبوده و خشونتبارتر از آن چیزی بوده که این آژانس تاکنون به آن اعتراف کرده است.

کمیته اطلاعات مجلس سنای آمریکا اعلام کرده است: این اقدامات به صورت محرمانه در زمان جرج بوش رئیس جمهور سابق آمریکا صورت گرفته است.

اذعان سیا به استفاده از شکنجه

رئیس سازمان جاسوسی آمریکا (سیا) اذعان کرد : دستگاه اطلاعاتی آمریکا در استفاده از شکنجه به عنوان یک روش بازجویی از مظنونان تروریست مرتکب اشتباه شده است.

جان برنان در عین حال با توجیه شکنجه متهمان مدعی شد: بازجویی های خشن ضد مظنونان تروریست،به دستگاه اطلاعاتی آمریکا امکان دستیابی به اطلاعاتی را فراهم کرد که سیا با استفاده از آنها توانست جلو حملات جدید را بگیرد.

اوباما: چهره آمریکا در جهان خدشه دار شد

از سوی دیگر، رئیس جمهور آمریکا اذعان کرد: توسل ماموران اطلاعاتی آمریکا به روشهای خشونت بار بازجویی بر ضد مظنونان تروریست پس از حملات یازدهم سپتامبر، چهره آمریکا را در جهان خدشه دار کرده است.

در پی انتشار گزارش سنای آمریکا درباره روشهای بازجویی که سازمان جاسوسی آمریکا ( سیا) بر ضد زندانیان و مظنونان تروریست پس از حملات یازدهم سپتامبر استفاده کرده است، باراک اوباما با انتشار بیانیه ای تاکید کرد استفاده از روشهای خشونت بار بر ضد مظنونان تروریست، چهره آمریکا را به شدت در جهان خدشه دار کرد.

4949

کد N621845