ظریف در جمع خبرنگاران؛

برگزاری دور آتی مذاکرات در آینده‌ نزدیک

سیاسی

وزیر امور خارجه کشور گفت: دور آتی مذاکرات انشاءالله به‌ زودی شکل خواهد گرفت و کار پیش خواهد رفت.

به گزارش خبرنگار مهر، محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان در حاشیه کنفرانس بین‌المللی جهان علیه خشونت و افراطی‌گری در جمع خبرنگاران در پاسخ به این سوال که این نشست با اجلاس قم چه تفاوت هایی دارد، گفت: هر کدام از این دو جلسه با یک هدف ولی در دو جهت یکی در جهت صرفا هماهنگی‌های مذهبی علیه گروه های تکفیری و نشست دیگر یعنی نشست امروز در جهت هماهنگی های سیاسی برگزار شده که یکی از ابعاد مهم آن بحث فرهنگی و مذهبی است، در تهران تشکیل می شود.

وی اظهار داشت: اجلاس قم، اجلاس ارزنده و مهمی بود، مخصوصا برای همکاری در داخل جهان اسلام علیه حرکت‌های تکفیری در تهران نیز یک حرکت مکمل صورت گرفت. ما در اجلاس قم در محضر آیت‌الله مکارم شیرازی و آیت‌الله سبحانی حضور داشتیم و در تهران نیز نمایندگانی از حضرات حضور دارند و لذا دو جلسه هماهنگ است و انشاءالله به هدف مشترک که برخورد با حرکت های ضد اسلامی و تکفیری است، کمک می کند.

ظریف درباره نشست سه جانبه ایران، سوریه و عراق که بعد از ظهر امروز برگزار شد، اظهار داشت: سهم کشور ایران، عراق و سوریه کشورهایی هستند که با ترور و مبارزه با افراط از ابتدا دیدگاه مشترکی داشتند و در این زمینه مقاومت کردند و لذا همکاری این کشورها ضروری است و در این اجلاس نیز توافق کردیم که همکاری ها ادامه پیدا کند و این اولین جلسه در راستای همکاری ها بود.

وزیر امور خارجه کشورمان در پاسخ به سوال دیگری درباره برنامه‌ریزی‌ها برای اجرایی کردن پیشنهادات ۱۰ گانه رئیس جمهور برای مبارزه با خشونت گفت: پیشنهادهایی که جناب آقای روحانی مطرح کردند، پیشنهادهایی است که ما در جلسات مختلف مطرح کردیم، در این کنفرانس جهانی که اولین جلسه است نیز ما این مساله را پیگیری می کنیم و انشاءالله در سازمان ملل متحد وسایر مجامع بین المللی نیز همین دیدگاه ها را دنبال می کنیم که به هدف مشترکی که داریم و مبارزه با افراط، خشونت و حرکت های ضد اسلامی، ضد انسانی و ضد همه ادیان الهی است که از مردم بی‌گناه قربانی می گیرد، دست پیدا کنیم و این اقدامات را از بین ببریم.

ظریف درباره زمان دور آتی مذاکرات خاطر نشان کرد: دور آتی مذاکرات هسته ای انشاءالله به زودی شکل خواهد گرفت و کار به پیش خواهد رفت.