«شل ماگنه بوندویک» در همایش بین‌المللی جهان علیه خشونت:

کشورها از گرویدن جوامع به گروه‌های افراطی جلوگیری کنند

سیاسی

نخست‌وزیر سابق نروژ گفت: تمام جوامع باید کمک کنند که از گرویدن جوانان به گروه‌های افراطی جلوگیری شود.

به گزارش خبرنگار مهر، «شل ماگنه بوندویک»، نخست‌وزیر سابق نروژ در کنفرانس بین‌المللی جهان علیه خشونت و افراطی‌گری با اشاره به نگرانی‌های بزرگ از گسترش داعش، گفت: در سوریه و عراق شرایط وحشت‌باری از اقدامات این گروه‌ها می‌بینیم.

وی با اشاره به اینکه خشونت را در افغانستان تجربه کردیم، گفت: داعش یک نگرانی بزرگ برای همه است. اینکه چطور حیوان‌هایی تحت عنوان مذهب می‌توانند جان دیگران را بگیرند، تاسف‌برانگیز است و متاسفانه آنها تصویر بدی از اسلام و مسلمانان ایجاد کرده‌اند و این ترس از اسلام در حال افزایش است.

نخست‌وزیر سابق نروژ اظهار داشت: محدودیت‌هایی که بر سر راه مذهب قرار دارد، می‌تواند زمینه را برای رادیکال کردن جوانان فراهم کند. تحقیقات نشان می‌دهد به خاطر عدم تعلق به جامعه‌ای که در آن بزرگ شده، رادیکال شده و به گروه‌های افراطی می‌پیوندند.

وی با بیان اینکه اسلام تحت حمله قرار گرفته است، گفت: افراط‌گری بر اساس تجربه تحقیر اتفاق می‌افتد و می‌تواند زمانی که جامعه تحقیر می‌شود، شکل بگیرد.

نخست‌وزیر سابق نروژ بیان کرد: تمام جوامع باید کمک کرده که جوانان، کودکان و ... از گرویدن به گروه‌های افراطی جلوگیری کنند. این کار را پلیس نمی‌تواند انجام دهد. مدارس و بچه‌ها جایگاه بسیار خوبی برای افراط‌گرایی هستند.