اعتراضات علیه نژادپرستی به نزدیک کاخ سفید و کنگره رسید/ ادامه تظاهرات‌ها در چند شهر آمریکا

اعتراضات مردم آمریکا علیه نژادپرستی به کنگره و کاخ سفید نیز رسید. معترضان با سر دادن شعار "به من بگویید دموکراسی شبیه چیست" نیروهای امنیتی را به تشکیل دیواره دفاعی در واشنگتن مجبور کردند. در همین حال اعتراضات در سایر شهرها از جمله نیویورک، برکلی و اوکلند ادامه دارد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، معترضان آمریکایی با حمل پلاکاردهایی با اسامی سیاه‌پوستان کشته شده به دست نیروهای پلیس، در مقابل کنگره آمریکا تجمع کردند و در همین حال وزارت دادگستری آمریکا روز دوشنبه در ژستی صلح‌طلبانه خواستار تحقیق درباره وضعیت حقوق بشر در بحبوحه این اعتراض‌ها شد.

معترضان دوشنبه شب از خیابان کنیتکت به سمت میدان دوپونت در واشنگتن حرکت کردند. طبق اعلام پلیس واشنگتن، عده‌ای از معترضان تحصن خوابیده در پیاده‌روها برگزار کردند و این در حالی بود که دمای هوا بسیار پایین بود. برخی از تظاهرکنندگان نیز پلاکاردهای "نمی‌توانم نفس بکشم" به همراه داشتند و برخی شعار می‌دادند: "به من بگویید دموکراسی شبیه چیست".

پلیس کنگره ده‌ها تن از معترضان را که قصد داشتند به سمت ساختمان اصلی حرکت کنند، متوقف کرد و صفی از نیروهای امنیتی در برابر آنها تشکیل داد. معترضان نیز شانه به شانه یکدیگر ایستادند تا به دلیل مرگ سیاهپوستان به دست پلیس سوگواری کنند.

معترضان تاکید کردند که به دنبال آن هستند تا تحقیقات بین‌المللی درباره خشونت پلیس آمریکا انجام شود.

اعتراضات در سراسر آمریکا در پی صدور حکم تبرئه برای افسران سفیدپوست پلیس که عامل کشتارهایی در نیویورک و فرگوسن ایالت میسوری بودند، به راه افتاد. فریاد "دست‌ها بالا، شلیک نکن" در کنگره آمریکا به گوش می‌رسید اما پس از آن معترضان شعار "مشت‌ها بالا، مقاومت می‌کنیم" سر دادند.

اعتراضات آمریکا همچنان ادامه دارد و شخصیت‌های ورزشی نیز به حمایت از معترضان برخواسته‌اند. دوشنبه شب پیش از مسابقه بسکتبال بروکلین نتز و کیلیوند کاوالیرز، بسیاری از بازیکنان پیراهن‌هایی با نوشته "نمی‌توانم نفس بکشم" بر تن کردند. در خارج از مرکز برکلی نیز تظاهرکنندگان همچنان شعار "دست‌ها بالا، شلیک نکن" و "جان سیاهپوستان مهم است" سر می دادند. شب گذشته تظاهرات نیویورکی‌ها نیز همچنان ادامه داشت. معترضان در واشنگتن هم به سمت کاخ سفید حرکت کردند و با تجمع گسترده مانع تردد خودروها شدند. معترضان چند ساختمان دورتر از کاخ سفید شعار "به اعتراضات بپیوندید" و "جان سیاهپوستان مهم است" سر دادند.

تظاهرات مردم آمریکا در کالیفرنیا نیز همچنان ادامه دارد و معترضان در برکلی یکی از بزرگراه‌ها را مسدود کردند و شعار سر دادند. این راهپیمایی اعتراضی در شرایطی برگزار شد که روز یکشنبه معترضان در کالیفرنیا با پلیس بزرگراه درگیر شدند و شماری از آنها بازداشت شدند اما بار دیگر مردم دوشنبه شب به خیابان‌ها آمدند.

انتهای پیام

کد N620717