هشدار کمیسیونر حقوق بشر شورای اروپا به آمریکا و انگلیس

کمیسیونر حقوق بشر شورای اروپا هشدار داد، آمریکا و انگلیس نباید به بهانه نگرانی‌های امنیت ملی و مقابله با تروریسم، حقوق بشر را نقض کنند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه خبری راشاتودی، نیلس موتیزنیکس، کمیسیونر حقوق بشر شورای اروپا خواستار افزایش شفاف‌سازی و نظارت دموکراتیک بیشتر بر عملکردهای نظارتی آژانس اطلاعاتی آمریکا و اروپا شد و گفت: اقدامات این آژانس‌ها برای مقابله با تروریسم نباید باعث نقض حقوق بشر و زیر پا گذاشتن حقوق اولیه مردم شود.

وی همچنین خواستار انتشار شرایط و عملکردهای گروه نظارتی «پنج چشم»- معاهده بین‌المللی میان انگلیس، استرالیا، نیوزلند، آمریکا و کانادا- شد و گفت: در این گزارش مربوط به معاهده مذکور با عنوان «اجرای قانون درباره اینترنت در جهان دیجیتال» آمده که نگهداری گسترده داده‌ها در نبود ظن و گمان، مغایر با قانون و غیرموثر است.

همچنین در این گزارش هشدار داده شده که کشورهای عضو اتحادیه اروپا نباید از این اقدامات استفاده کنند یا به گردهم‌آوری داده‌ها از طریق یک سازمان ثالث مبادرت ورزند.

موتیزنیکس در این گزارش تحقیقی آورده که افشای اولین اقدامات آژانس امینت ملی آمریکا توسط ادوارد اسنودن، مقاطعه‌کار سابق همین آژانس نشان می‌دهد که برنامه‌های آژانس‌های جاسوسی نه‌ تنها در آمریکا بلکه توسط انگلیس نیز نقض آشکار حقوق بشری و اولیه ملت‌هاست.

وی در پاسخ به سوالی درباره دخالت در مساله نظارت آژانس‌های جاسوسی آمریکا و اروپا به روزنامه گاردین گفت که تمایل دارد تا در این باره به تحقیق و بررسی بپردازد چراکه این موارد بر اجرای قانون سایه افکنده و باعث نقصان در امور دموکراتیک کشورها می‌شوند و بایستی به آنها رسیدگی کرد.

انتهای پیام

کد N620535