خاویر سولانا: شهرک‌سازی‌ها کمکی به صلح منطقه نمی‌کند/بحران سوریه تهدیدی بر منطقه است

عربستان,سوريه

مدیر مرکز بین‌المللی اقتصاد و جغرافیای سیاسی در بارسلون و مسئول پیشین سیاست خارجه اتحادیه اروپا بر اهمیت کنفرانس امروز (سه‌شنبه) سران شورای همکاری خلیج فارس در دوحه در سایه شرایط دشوار منطقه که نیازمند هماهنگی این کشورها برای مقابله با تروریسم است، تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، خاویر سولانا، مدیر مرکز بین‌المللی اقتصاد و جغرافیای سیاسی در بارسلون و مسئول پیشین سیاست خارجه اتحادیه اروپا در گفت‌وگو با روزنامه عربستانی عکاظ گفت: برگزاری منظم نشست‌های سران کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس نشان از تمایل این کشورها به بررسی تحولات منطقه و جهان دارد.

خاویر تاکید کرد: شورای همکاری خلیج فارس در منطقه سازمان مهمی است و در حال حاضر اعتبار و تاثیر زیادی در سطح جهانی دارد.

وی ادامه داد: کشور عربستان هم نقش بزرگی در این شورا ایفا می‌کند و شرایط را برای یکپارچگی و اتحاد کشورهای منطقه و رقم خوردن برگ جدیدی از روابط استراتژیک این کشورها فراهم می‌کند.

وی افزود: طرح پادشاه عربستان برای تبدیل شورای همکاری‌ به اتحادیه به عنوان گامی ضروری باید به اجرا درآید و زمان آن فرا رسیده که گام‌های اجرایی آن برداشته شود و موفقیت در ایجاد اتحادیه خلیج فارس مشارکت آن با اتحادیه اروپا و دیگر گروه‌های سیاسی و اقتصادی جهان را افزایش می‌دهد.

سولانا با اشاره به اینکه بحران سوریه و فعالیت‌های گروه‌های تروریستی تهدیدی برای آرامش منطقه هستند، گفت: نشست‌های سران خلیج فارس تحت شرایط بسیار نگران‌کننده‌ای برگزار می‌شود و مساله مقابله با تروریسم مطمئنا یکی از مسائل مورد بحث کنفرانس دوحه خواهد بود.

مدیر مرکز بین‌المللی اقتصاد و جغرافیای سیاسی گفت: ایجاد هماهنگی‌های بین‌الملل و منطقه‌ای برای حمایت از مقابله با گروه تروریستی داعش از ضروریات است. وضعیت یمن هم نیازمند توجه کشورهای عضو شورا و حمایت از مشارکت و صلح در این کشور است. وی تروریسم را خطر بزرگی برای منطقه دانست که امنیت و آرامش منطقه را تهدید می‌کند.

سولانا اظهار داشت: مساله خاورمیانه و روند مذاکرات فلسطین - اسرائیل در سایه تحولات منطقه از دیگر موضوعاتی است که ضمن برنامه‌های این کنفرانس رسیدگی خواهد شد چراکه برقراری صلح در خاورمیانه سنگ بنای سیاست‌های امنیتی است که کشورهای این شورا به دنبال آن هستند.

وی در ادامه تاکید کرد: سیاست‌های شهرک‌سازی هیچ کمکی به برقراری صلح در منطقه نمی‌کند و گزینه دیگری جز تشکیل دو کشور و اعلام کشور مستقل فلسطین وجود ندارد.

سولانا با تاکید بر ضرورت دستیابی به راه‌حلی صلح‌آمیز درباره پرونده هسته‌ای ایران گفت: این مساله می‌تواند به ایجاد امنیت و آرامش هم در سطح بین‌المللی و منطقه‌ای از جمله منطقه خلیج فارس و یمن کمک کند.

انتهای پیام

کد N620327