با حضور رئیس جمهور؛| 231837

کنفرانس بین‌المللی جهان عاری از خشونت و افراطی‌گری آغاز شد

سیاست خارجی

در این همایش دو روزه که وزرای خارجه و مقامات مسئول بیش از 40 کشور دنیا حضور دارند، قرار است به بررسی راهکارهایی در خصوص مبارزه با خشونت و افراط‌گرایی در جهان امروز پرداخته شود.

کنفرانس بین‌المللی جهان عاری از خشونت و افراطی‌گری دقایقی پیش آغاز شد. 

به گزارش خبرنگار ایلنا، کنفرانس بین‌المللی جهان عاری از خشونت و افراطی‌گری دقایقی پیش با حضور حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی در سالن اجلاس سران آغاز شد. 

در این همایش دو روزه که وزرای خارجه و مقامات مسئول بیش از 40 کشور دنیا حضور دارند، قرار است به بررسی راهکارهایی در خصوص مبارزه با خشونت و افراط‌گرایی در جهان امروز پرداخته شود. 

گفتنی است یک‌سال پیش، پیشنهاد حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی در مورد جهان عاری از خشونت و افراطی‌گری در مجمع عمومی سازمان ملل (10 دسامبر 2013) در قالب قطعنامه‌ای، تصویب شد. 

نکات مهم و برجسته قطعنامه جهان عاری از خشونت و افراطی‌گری به شرح زیر است:

1: مفهوم خشونت در این سند به گونه‌ای تبیین شده است که از تهدید و توسل به زور علیه تمامیت ارضی و استقلال سیاسی کشورها تا نابردباری منتهی به افراط گرایی خشن را مصداق اقدام‌های خشونت‌آمیزی دانسته که جان افراد بی‌گناه را هدف قرار داده و باعث تخریب آثار تمدنی و آواره شدن غیرنظامیان و تهدیدی علیه امنیت فردی و جمعی انسان‌هاست.

2: تجهیز و تسهیل جنگ‌ها و درگیری‌های مسلحانه داخلی و بین‌المللی و بسترسازی برای اشغال کشورها علاوه بر محتوای خشونت‌آمیز آنها، از عوامل مهم ایجاد و گسترش افراط گرایی خشونت‌آمیز است که حقوق انسان‌ها را نقض می‌کند.

3: توجه به خشونت در این قطعنامه از شعار یا توصیف سیاسی صرف خارج و به صورت راهکارهای حقوقی مطرح شده است و مسئولیت و تکلیف کشورها را مورد تأکید قرار داده تا در مراحل بعد ضمانت‌های اجرایی جهت مواد مندرج در قطعنامه پیش‌بینی شوند.

4: حفظ صلح از مسئولیت‌های اصیل و بنیادین کشورهاست که این امر چنانچه عاری از حمایت بدون تبعیض از حقوق بشر باشد، قابل تحقق نیست.

5: صلح عادلانه با رعایت قواعد حقوق بشر می‌تواند همزیستی مسالمت‌آمیز ملت‌ها را به ارمغان آورد.

6: احترام به استقلال سیاسی و تساوی حاکمیت دولت‌ها بدون زیاده‌خواهی با تحرکات مداخله‌جویانه از جمله تکالیف بین‌المللی دولت‌هاست.

7: قطعنامه با در نظر گرفتن اصول قطعنامه 2625 مجمع عمومی تأکید دارد، رویه مداخله‌جویانه در هر کشور یا هر شکلی ناقض روح منشور ملل متحد و صلح و امنیت بین‌المللی است.

8: هرگونه اقدام زورمدارانه نظامی، سیاسی یا اقتصادی ممنوع بوده و کشورها باید اختلاف‌های خود را از طریق صلح‌آمیز حل و فصل کنند.

9: در مقدمه قطعنامه تعدادی اسناد بین‌المللی مورد اشاره قرار گرفته است که در آنها علاوه بر تلاش برای تحت سیطره در آوردن مردم یک کشور توسط کشور دیگر، هرگونه خدشه و خلل جزئی یا کلی در وحدت ملی کشورها نیز می‌تواند زمینه خشونت و افراط گرایی را فراهم آورد.

10: حل اختلاف‌ها بر اساس مذاکرات مبتنی بر حسن نیت به تحکیم صلح بین ملت‌ها کمک شایانی می‌کند.

11: چنانچه حقوق انسان‌ها به طور واقعی و به دور از اغراض سیاسی مدنظر باشد، اقدام‌های ضدتروریستی و ضدسلاح‌های کشتار جمعی با رعایت اصول حقوق بشر ملت‌ها در تناقض نبوده و هیچیک دیگری را به مخاطره نمی‌اندازد. هر یک از اقدام‌های سلبی و ایجابی مقوم یکدیگر خواهند بود. مقابله با خشونت و افراط گرایی خشونت‌آمیز براساس حاکمیت قانون که امری پذیرفته شده توسط جامعه جهانی است، امکان‌پذیر است.

12: جایگزین کردن تفاهم و گفت‌وگو به جای خشونت و نابردباری از طریق آموزش

13: آموزش روابط حقوقی صحیح بین مردم و ملت‌ها و تقویت احترام به کرامت انسان‌ها در هر مکان و زمان با رعایت اعتدال

م: احترام به مذاهب و ارزش‌های مذهبی و جلوگیری از توهین به این ارزش‌ها باعث توسعه فرهنگ صلح و عدالت و بردباری می‌شود.

14: این قطعنامه با اشاره به قطعنامه 53/243 مجمع عمومی تعهد کشورها به حل مسالمت‌آمیز اختلاف‌ها، تعهد به حق توسعه و ایجاد مهارت‌های گفت‌وگو و مذاکره با حسن نیت را مورد تأکید قرار داده است.

15: نهادینه شدن فرهنگ صلح در ارزش‌ها، رویکردها و سبک زندگی در عرصه بین‌المللی

تاکنون در این مراسم حجت‌الاسلام‌والمسلمین سیدعلی خمینی،‌ حجت‌الاسلام‌و‌المسلمین سیدمحمود دعایی، حجت‌الاسلام‌و‌المسلمین علی‌اکبر ناطق نوری،‌ محمد نهاوندیان‌، علی جنتی،‌ مرتضی سرمدی٬ علی‌اکبر صالحی و بهروز کمالوندی حضور یافته اند.

کد N620249