حکم دادگاه عالی هنگ‌کنگ برای تخلیه محل‌های برگزاری اعتراضات

دادگاه عالی هنگ‌کنگ دستور داد تا اصلی‌ترین مکان‌های اعتراضات که برای بیش از دو ماه است صحنه اعتراض‌های معترضان در این دولت شهر بوده، تخلیه شوند؛ اقدامی که ممکن است منجر به رویارویی نهایی میان فعالان حامی دموکراسی و مقامات تحت حمایت چین شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، براساس اطلاعیه‌های منتشر شده در روزنامه‌های محلی امروز (سه‌شنبه)، یکی از شرکت‌های اتوبوسرانی محلی که نسبت به مسدود شدن مسیرهایش در پی اعتراضات در نزدیکی فرماندهی نیروهای دریایی، محل استقرار دفاتر دولتی و نزدیک به اصلی‌ترین منطقه مرکز تجاری هنگ‌کنگ شکایت کرده بود، از دادگاه عالی حکم تخلیه دریافت کرد.

گروه‌های دانشجویان از طریق راهپیمایی‌های صلح‌آمیز خواستار برگزاری انتخاباتی آزاد بوده‌اند که این اقدام آنها به "جنبش چتر" معروف است.

چانگ یینگ لئونگ، رئیس اجرایی هنگ‌کنگ که این اعتراضات را غیرقانونی دانسته، درخواست معترضان برای مذاکرات بیشتر درخصوص اصلاحات سیاسی را رد کرده و به معترضان هشدار داد تا در هنگام انجام حکم تخلیه دست به اقدامات خشونت‌آمیز نزنند.

همزمان با اینکه معترضان تحت رهبری دانشجویان عقب‌نشینی از اصلی‌ترین محل اعتراضات را در نظر گرفته‌اند، گروه‌های انشعابی این اعتراضات که خواستار دموکراسی برای هنگ‌کنگ هستند، دست به کار شده و قصد انجام برنامه‌های سریع‌الحصول را دارند.

روزنامه «ساوث چاینا مورنینگ» پست به نقل از منابع پلیس نوشت، پلیس هنگ‌کنگ قرار است روز پنجشنبه با 3000 افسر پلیس این حکم تخلیه را اجرا کند.

این شرکت اتوبوسرانی هنگ‌کنگ تحت عنوان «all china experss» قرار است امروز با ماموران اجرای حکم دادگاه نشستی برگزار کرده و درباره اقدامات بیشتر مذاکره کند.

در اوج این راهپیمایی‌های اعتراضی بیش از 100 هزار تن شرکت داشتند اما در حال حاضر تعداد معترضان کاهش یافته و به چند صد تن رسیده است. این محل اعتراضات امروز کاملاً آرام بوده و مملو از بازدیدکنندگان بود که از آنجا عکس می‌گرفتند.

به دنبال حکم دادگاه تا ساعت شش عصر روز دوشنبه اکثر چادرهای تعبیه شده در این منطقه یا برچیده شدند و یا به مکان‌های دیگری در نزدیکی این منطقه منتقل شدند.

مانی چان در بین گروه‌هایی بود که به محل جدیدی که 10 متر آن طرف‌تر از اصلی‌ترین محل اعتراضات بود و حکم تخلیه دادگاه شامل آنجا نمی‌شد، نقل مکان کرد.

وی گفت: داوطلبانی که به این محل جدید آمده‌اند در حال تشکیل یک خط دفاعی هستند. ما برای ادامه اعتراض خود هرجایی مستقر می‌شویم.

انتهای پیام

کد N620207