پارلمان رژیم صهیونیستی منحل شد

تسنیم نوشت:

نمایندگان کنست اسرائیل قانون انحلال این پارلمان و اجرای انتخابات زود هنگام پارلمانی را تصویب کردند.
به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، نمایندگان کنست اسرائیل قانون انحلال این پارلمان و اجرای انتخابات زود هنگام پارلمانی را تصویب کردند.
نشست نمایندگان کنست در شرایطی برگزار شد که کمتر از 22 ماه از برگزاری انتخابات قبلی گذشته است و اختلافات بین وزرای کابینه رژم صهیونیستی منجر به فروپاشی ائتلاف سیاسی شده است.
بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل پیشتر یائیر لاپید وزیر دارایی و زیپی لیونی وزیر دادگستری این رژیم را از کابینه اخراج کرد. نتانیاهو این دو وزیر را به توطئه مخفیانه برای سرنگونی وی متهم کرده است. وی سپس اعلام کرد که دولت خود را در آستانه برگزاری انتخابات جدید منحل می‌کند.
نتانیاهو در کنفرانس خبری گفت: شرایط در کابینه طوری بود که اداره دولت را برای وی غیرممکن کرده بود.
لاپید رهبر حزب میانه "یش عتید" است که در انتخابات سال گذشته اسرائیل با کسب 19 کرسی، دومین حزب کنست اسرائیل شد.
یکی از مهمترین نقاط مورد اختلاف، قانون یهودی سازی اسرائیل است که لاپید و زیپی لیونی وزیر دادگستری اسرائیل - رهبر حزب هاتنوا (جنبش) که از حزب کادیما منشعب شده است - مخالف آن هستند تا جایی که لیونی پیش از این در تأکید بر مخالفت خود گفت این موضع ادامه می‌یابد، حتی اگر به‌قیمت سقوط کابینه باشد.
در همین ارتباط روزنامه یدیعوت آحارانوت نوشت: تقریباً یک ماه از آخرین دیدار و گفت‌وگوی نتانیاهو با لاپید می‌گذرد و اختلاف بین آنان بر سر موارد متعدد از جمله بودجه سالانه و برخی طرحهای قانونی مانند قانون یهودی سازی اسرائیل همچنان به حال خود باقی است.
لیونی نیز از اقدام نتانیاهو در دیدار با محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی انتقاد کرده است. وی بر این باور است که این دیدار در شرایطی انجام شده که سیاست کابینه اسرائیل در این مسیر نبوده است. اختلاف بر سر بودجه 2015 میلادی نیز از دیگر موارد تشدید تنش بین وزرای کابینه اسرائیل به شمار می‌رود.
بسیاری از کارشناسان سیاسی اختلاف بین اعضای کابینه نتانیاهو را از زمان شکست این رژیم در جنگ 51روزه غزه می‌دانند که زمزمه‌های آن به گوش می‌رسید.
«سامی ابوزهری» سخنگوی جنبش مقاومت اسلامی حماس در واکنش به فروپاشی کابینه نتانیاهو گفت: فروپاشی ائتلاف حکومتی اسرائیل، نشانه و علامتی دیگر برای پیروزی مقاومت و شکست بنیامین نتانیاهو در غزه است.

5252

کد N620205