تبلیغاتچی وزارت خارجه آمریکا، ناگهان محبوب روزنامه اصولگرا شد

روززنامه کیهان که 34روز پیش علی خرم مشاور وزیر خارجه را به دلیل اپهاراتش در مصاحبه با روزنامه شرق"تبلیغاتچی وزارت خارجه امریکا" خوانده بود، در رفتاری متفاوت، اظهارات او در مصاحبه با یک سایت خبری را تحویل گرفت.

کیهان نوشت:
مشاور وزیر خارجه گفت؛ اگر خوش‌بینی به مذاکرات هسته‌ای واقعی بود باید طرفین در وین 8 به توافق نهایی دست پیدا می‌کردند.
علی خرم در گفت‌وگو با فرارو از خوش‌بینی نمایشی خبر داد و درباره ابراز خوش‌بینی فیلیپ هاموند وزیر خارجه انگلیس و جو بایدن معاون رئیس جمهور آمریکا نسبت به احتمال دستیابی به توافق جامع و نهایی هسته‌ای با ایران گفت: به عقیده من این ابراز خوش‌بینی‌های مقامات غربی نمایشی و غیر واقعی است و بیشتر با هدف تأثیرگذاری بر افکار عمومی به منظور بهره‌برداری‌ها در آینده و در صورت عدم دستیابی دو طرف به توافق جامع است.
وی افزود: اگر خوش‌بینی وجود داشته باشد و اگر این خوش‌بینی واقعی باشد دو طرف بر پایه همین خوش‌بینی باید در وین 8 به توافق جامع و نهایی دست پیدا می‌کردند و نیاز به تمدید مذاکرات نبود.
خرم ادامه داد: شکاف میان ایران و گروه 5+1 برای رسیدن به توافق جامع و نهایی هنوز عمیق و پرنشدنی است. اختلافات اصلی که مانع از دستیابی به توافق جامع و نهایی پیش از پایان ضرب‌الاجل تعیین شده یعنی سوم آذر شده بود هنوز پابرجا است و راه حل‌های ارایه شده نتوانسته است دیدگاه‌های دو طرف را به یکدیگر نزدیک کند.
وی تصریح کرد: بر این اساس ابراز خوش‌بینی مقامات غربی برای رسیدن به توافق هسته‌ای با ایران غیر واقعی و نمایشی است و به منظور بهره‌برداری در آینده در صورت عدم دستیابی به توافق با ایران است تا توپ عدم توافق را به زمین ایران بفرستند و ایران را مسئول شکست مذاکرات معرفی کنند.
خرم در ادامه گفت: در نهایت ممکن است که مذاکرات هسته‌ای قفل شود، چرا که در مذاکرات وین 8 یکی از چالش‌های اصلی دو طرف برای رسیدن به توافق، ناتوانی جان‌ کری وزیر خارجه آمریکا در دادن تعهد به ایران درباره متقاعد کردن کنگره توسط دولت در صورت رسیدن به توافق جامع بود.
وی افزود: در مقابل هم تاکنون جمهوری اسلامی ایران نشان داده است که زیر بار حرف زور نمی‌رود و حاضر نیست امتیازاتی فراتر از مابه‌ازایی که طرف مقابل می‌دهد، بدهد.
هشدار بجای مشاور وزیر خارجه درباره خوش‌بینی نمایشی در حالی است که برخی محافل داخلی و از جمله برخی سیاستمداران حامی دولت از تابستان سال گذشته ادعا می‌کردند 3 تا 6 ماهه می‌توان با آمریکا بر سر رفع تحریم به توافق رسید.

 

17302

کد N620026