نخست‌وزیر هند به کشمیر رفت

نخست‌وزیر هند که به منطقه جامو و کشمیر سفر کرده بود، در سخنرانی خود وعده حمایت از این منطقه از طریق اشتغال‌زایی و تامین آب آشامیدنی را داد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، هدف نارندرا مودی، نخست‌وزیر هند از سفر به ایالت جامو و کشمیر جلب نظر رای دهندگان این منطقه که مدت هفت دهه صحنه درگیری و خصومت میان اسلام آباد و دهلی نو بوده، است.

حزب بهاراتیا جاناتا، متعلق به مودی به شدت تلاش می‌کند تا در انتخابات ایالتی در کشمیر پیروز شده و این منطقه را به جریان اصلی سیاست هند نزدیک‌تر کند. چنین هدفی مدت‌ها است که یکی از اهداف این جناح راستگرای هند بوده است.

با این حال "ماموریت کشمیر" حزب بهاراتیا جاناتا باعث افزایش تنش ها شده و رقبای سیاسی و جدایی طلبان کشمیر، این حزب را متهم به ایجاد چند دستگی در این منطقه کرده اند. همچنین شبه نظامیان در منطقه کشمیر در آستانه این انتخابات خشونت های خود را افزایش داده وروز جمعه با حمله به یک کمپ ارتش هند موجب کشته شدن 11 سرباز و مامور پلیس شدند.

نارندرا مودی خطاب به جمعی بزرگ از هوادارانش در منطقه جامو اظهار داشت:‌ حضورقدرتمند رای دهندگان در دورهای اولیه انتخابات نشان می‌دهد مردم خشونت را رد کرده و به دنبال پیشرفت و توسعه هستند.

مودی افزود:‌ قدرتی که شما مردم دارید بسیار بیشتر از قدرتی است که نظامیان مسلسل به دست دارند. آن‌ها تنها می‌توانند آدم بکشند اما شما می توانید با آرای خود آینده یک کشور را تغییر دهید.

در این سخنرانی پس از آنکه مودی وعده توسعه بیشتر در صورت پیروز شدن حزبش در انتخابات را داد دهها هزار نفر از حاضران وی را تشویق کردند.

نخست‌وزیر هند عنوان کرد: مردم خواهان شغل برای جوانان ، آب برای مزارع و دارو برای افراد مسن هستند. حتی آنهایی که سلاح به دست گرفتند و تزلزل یافتند، اکنون از بابت این وضعیت احساس فشار می‌کنند.

آزمون دشوارتر مودی در شهر سریناگار که پایتخت تابستانی این ایالت به حساب می آید خواهد بود. این شهر در بطن 25 سال شورش علیه حکومت هند بوده است.

مودی وعده داد تا بازسازی سریناگار و مناطق مجاوری که طی سال جاری میلادی از بابت سیل بی سابقه آسیب زیادی متحمل شده اند را اولویت دهد.

وی گفت که پس از زلزله مرگ بار سال 2001 شهر "کوچ" واقع در ایالت گجارات را که محل تولد وی است تبدیل به منطقه ای که بیشترین و سریعترین رشد اقتصادی را تجربه می‌کند کرده است.

حزب بهاراتیا جاناتا مدتها است که به دنبال پایان دادن به وضعیت ویژه کشمیر تحت قانون اساسی هند است و این منطقه را برای دورنمای خود به منظور ایجاد یک کشورهند قدرتمند و متحد، بسیار مهم می‌داند .

انتهای پیام

کد N619987