شریعتمداری: ایران ثبات و توسعه افغانستان را توسعه خود می‌داند

مهر نوشت:

معاون اجرایی رییس جمهوری گفت: امیدواریم با سرعت گرفتن روند توسعه اقتصادی در افغانستان شرایط برای روند معکوس مهاجرت فراهم شود و مهاجران افغانستان به کشورخود بازگردند.

محمد شریعتمداری در دیدار با محمد محقق معاون ریاست اجرایی جمهوری اسلامی افغانستان با بیان اینکه ایران همیشه در کنار دولت و ملت افغانستان بوده، گفت: امیدواریم دو کشور بتوانند بیش از گذشته از امکانات یکدیگر بهره بگیرند.

وی ادامه داد: ایران به دنبال برقراری صلح و ثبات در افغانستان است و ثبات و توسعه در افغانستان را ثبات و توسعه خود می‌داند. جمهوری اسلامی ایران از ابتدا خواهان اجماع وحدت قومی و جغرافیایی در این کشور بوده است.

شریعتمداری با ابراز خرسندی از تشکیل دولت وحدت ملی در افغانستان، تصریح کرد: از خبر توافق رییس جمهور و رئیس اجرایی در مورد تشکیل کابینه خوشحالیم و امیدواریم با این توافق تکلیف کابینه دولت هر چه زودتر مشخص شود.

معاون اجرائی رییس جمهوری با اشاره به حضور خارجی‌ها در این کشور، گفت: امیدواریم با خروج نیروهای خارجی از افغانستان، شرایط صلح و ثبات فراهم شود و روند توسعه افغانستان سرعت بیشتری به خود گیرد.

محقق معاون ریاست اجرائی افغانستان نیز در این دیدار ضمن ابراز خرسندی از تحکیم روابط دو کشورگفت: افغانستان ارتباط با ایران را بسیار مهم می‌داند، چه اینکه بر اساس حکم اسلام و سیاست، روابط با همسایگان در اولویت است.

 

45503

کد N619896