معاون اول رییس جمهور:

در مبارزه با فساد هیچ خط قرمزی را قائل نیستیم/ ستاد مبارزه با فساد، نهادی فراقوه ای است

سیاست داخلی

برای ملت ایران قابل قبول نیست یک جوان بی تجربه بیاید و 8 هزار میلیاردتومان پول کشور را ببرد، خدا به قوه قضاییه خیر بدهد که او را بازداشت کرد و این تخلف رو شد البته تخلفات دیگر این فرد نیز روز به روز برای ما شفاف تر می شود.

معاون اول رییس جمهور گفت: دغدغه میان مردم این است که نکند پرونده های بزرگ در پیچ و خم اداری به فراموشی سپرده شود. برای ملت ایران قابل قبول نیست یک جوان بی تجربه بیاید و 8 هزار میلیاردتومان پول کشور را ببرد، خدا به قوه قضاییه خیر بدهد که او را بازداشت کرد و این تخلف رو شد البته تخلفات دیگر این فرد نیز روز به روز برای ما شفاف تر می شود.

به گزارش خبرنگار ایلنا، اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس جمهور با حضور در همایش ملی ارتقای سلامت اداری و مبارزه با فساد، گفت: این جلسه بسیار مفیدی بود و آثار و برکات آن حتما در آینده دیده خواهد شد، به ویژه برای کسانی که نگران جامعه هستند و فکر می کنند دامنه فساد خیلی وسیع شده است و باید اقدام قاطعی انجام داد.

وی افزود: برگزاری همایش مبارزه با فساد در آستانه 18 آذر روز بین المللی مبارزه با فساد گامی به پیش برای عزم نظام جمهوری اسلامی برای مبارزه با پدیده فساد و تحقق سلامت اداری و اقتصادی است.

معاون اول رییس جمهور تاکید کرد: توجه به وجه جهانی فساد زمینه ها، ابعاد و آثار مفاسد اقتصادی و اداری را مشخص می کند فساد اداری و اقتصادی مثل یک غده سرطانی است که اگر به جان هر نظامی بیفتد حیات آن را به خطر می اندازد در اقتصاد سیاسی فساد اقتصادی به عنوان بیماری ساختاری مطرح است و نتیجه آن این است که سرمایه فیزیکی و اجتماعی رو به زوال می رود و رانت خواری و اقدامات زیر میزی جای تولید می نشیند. در همین رابطه کارایی نهادها کاهش یافته و نابرابری ها افزایش پیدا می کند و نهایتا روند توسعه دچار اختلال خواهد شد.

جهانگیری با بیان اینکه فساد و اداری و اقتصادی علامت زوال ظرفیت های مادی و معنوی جامعه است، گفت: فساد اداری و اقتصادی در باور ما تضییع حق الناس است که حتی به حق الله نیز مقدم است. ما کارگزاران نظام در هر قوه ای موظف به برداشتن گام هایی برای مبارزه با فساد هستیم.

وی گفت: نقطه آسیب پذیر و گلوگاه فساد در دستگاهها باید شناسایی و با آن برخورد شود.

معاون اول رییس جمهور تاکید کرد: در مواردی که مدیرانی از بخش های مختلف وظیفه شناسایی گلوگاههای فساد داشتند می بینیم که بسیاری از این گلوگاه ها سالم شده اند اما در مواردی دیگری گاه گلوگاههای دیگری باز شده و یا اراده از بین بردن گلوگاه های قبلی وجود نداشت، برای همین ما هر ماه قبل آیین نامه تصویب کرده ایم تا افرادی در دستگاههای مسوولیت نظارتی دارند در کارگروهی قرار گیرند مسوولیت آنها این است که گلوگاه فساد در دستگاه خود شناسایی کند و امیدواریم در آینده نزدیک شاهد گزارشی از این کارگروهها باشیم.

جهانگیری در عزم دولت بر شفافیت نظام اقتصادی کشور تاکید کرد و گفت: دهها کانون اطلاعاتی در دستگاههای ما وجود دارند که باید به یکدیگر متصل شوند، دغدغه میان مردم این است که نکند پرونده های بزرگ در پیچ و خم اداری به فراموشی سپرده شود.

وی با تاکیدبر اینکه در دولت قوه قضاییه و مقننه عزم جدی برای مبارزه با فساد وجود دارد، گفت: برای ملت ایران قابل قبول نیست یک جوان بی تجربه بیاید و 8 هزار میلیاردتومان پول کشور را ببرد، خدا به قوه قضاییه خیر بدهد که او را بازداشت کرد و این تخلف رو شد البته تخلفات دیگر این فرد نیز روز به روز برای ما شفاف تر می شود.

جهانگیری افزود: من به عنوان معاون رییس جمهور و مسوول ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی تذکر به همکاران خود در دولت می دهم که در مبارزه با فساد هیچ خط قرمزی را قائل نیستیم و بدون این تبعیض و به شکل یکسان باید زمینه تکرار جرم از بین برود.

معاون اول رییس جمهور گفت: ما در راهی ورود کرده ایم با سرزنش و شنیدن حرف های منفی دیگران عقب نشینی نخواهیم کرد، ما از صبح در این همایش حاضر شدم تا بگویم در مبارزه با فساد در هر شرایطی جدی هستم مگر اینکه از این دولت کنار بروم. در عین حال معتقدم که مهمترین سرمایه نظام جمهوری مدیران هستند و باید قاطعانه از آنها دفاع کرد، ولی هیچ گاه جابجایی یک ریال از منابع این ملت را قبول نمی کنیم و در صورتی که مدیری چنین کاری را انجام دهد دیگر برای ما سرمایه اجتماعی محسوب نخواهد شد، چرا که در این صورت کارآمدی نظام اسلامی زیر سوال می رود.مدیران ما باید این موضوع را جدی بگیرد.

معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه بین فساد؛ اختلاف و تخلف اداری باید تفاوت قائل شد، گفت: عدم سفارش پذیری باید در سرلوحه کار مسوولان دولت قرار گیرد نباید به سفارش هایی در این زمینه مطرح می شود اهمیت داد علاوه بر این تصمیم گیری های توام با چانه زنی باید از سیستم مدیریت کشور برچیده شود. این سیستم قرون وسطایی و هرچیزی باید شفاف باشد یکی از ارزیابی ما در مورد مدیران نحوه مقابله آنها با فساد اداری خواهد بود.

جهانگیری گفت: ستاد مبارزه با فساد نهادی فراقوه ای است که با دستور رهبری تشکیل شده و می تواند در همه جا نظارت داشته باشد. از دید ما همه دستگاهها باید در کنترل این ستاد باشند.

رییس ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی با بیان اینکه جلسات این ستاد به شکل مرتب برگزار می شود، گفت: امنیت فضای اقتصادی کشور بیش از حدی با بخش خصوصی ارتباط دارد یکی از مطالبات بخش خصوصی نیز مبارزه با مفاسد است نمی دانیم برخی چطور یک شبه یک راه صدسال را طی می کنند.

وی با اشاره به اینکه ما در کشور نیاز به جذب سرمایه گذاری های خارجی داریم، گفت: دولت از آغاز کار بازگشت به قانون را محور کار خود داده و امیدوارم در این راه موفق باشیم مطمئن هستیم عزم قوای سه گانه در زمینه مبارزه با فساد جدی است علاوه بر اینکه حمایت های رهبری نیز می تواند کارساز باشد. رسانه های ما هم باید نقش نظارتی خود را جدی بگیرد نقش جامعه مدنی در مبارزه با فساد قابل انکار نیست.

کد N619846