هاشمی رفسنجانی: امنیت عراق برای کشورهای منطقه مهم است

رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام,هاشمي رفسنجاني

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام اظهار کرد: تقویت روابط دو جانبه تهران بغداد می‌تواند به تقویت روابط همه کشورهای منطقه بینجامد.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی در دیدار وزیر امور خارجه عراق، با اشاره به گام‌های بزرگ عراق در سال‌های پس از سقوط رژیم بعث، همکاری کشورهای عربی و همسایه با عراق را مهم توصیف کرد و گفت: همه می‌دانند که عراق می‌تواند نقش ارزنده‌ای در حل مسایل سوریه و لبنان داشته باشد.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام همکاری کشورهای اسلامی با عراق را به نفع جهان اسلام و در جهت تقویت ملت‌ها و دولت‌های مسلمان دانست و خاطرنشان کرد: باید بعضی از کشورهای منطقه را قانع کرد که آتش حضور تروریست‌ها دامن کل منطقه را خواهد گرفت.

وی با اشاره به عقب ماندگی‌های تاریخی عراق و تخریب منابع این کشور به دلیل بمباران‌های نظامی سال‌های اخیر، منابع نفت عراق را نسبت به جمعیت این کشور، سرمایه‌ای ارزشمند برای سازندگی دانست و اظهار کرد: مدیریت و تقویت ارتباطات جهان مهم است که می‌توانید تکنولوژی‌ها و سرمایه‌گذاری‌های خارجی را جذب کنید.

هاشمی رفسنجانی همکاری بخش‌های مختلف دولت و مجالس عراق و جمهوری اسلامی ایران را برای تسریع توسعه و پیشرفت بسیار مهم توصیف کرد و گفت: هماهنگی مسؤلان حل مشکلات را سرعت می‌بخشد و مردم را برای حمایت از مسؤولین ترغیب می‌کند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه به گسترش همکاری‌های دو کشور اشاره کرد و با مهم دانستن رفت وآمدهای مسؤولین دو کشور تصریح کرد: تقویت روابط دو جانبه تهران بغداد می‌تواند به تقویت روابط همه کشورهای منطقه بینجامد.

هاشمی رفسنجانی علاقه مردم ایران و عراق به همدیگر و عشق و ارادت آنها به مکتب اسلام و مذهب تشیّع را سرمایه‌ای ارزشمند برای مسؤولین دو کشور دانست و گفت: باید از این فرصت تاریخی برای جبران اشتباهات حاکمان گذشته عراق استفاده کنیم و راه را برای رفت و آمد متقابل مردم هموار نماییم.

بر اساس این گزارش ابراهیم جعفری، وزیر امور خارجه عراق نیز در این دیدار، با تشریح سفر منطقه‌ای خود به هماهنگی‌ها و توافقات دولت‌های منطقه برای مقابله با گروهک تروریستی داعش اشاره کرد و گفت: تقریباً همه کشورهای عربی رویکرد یکسانی برای مقابله با این گروه تروریستی دارند و اعلام همکاری کرده‌اند.

وزیر امور خارجه عراق با ارائه تحلیلی از اوضاع اقتصادی عراق، نسبت به کاهش قیمت نفت ابراز نگرانی کرد و اظهار کرد: گروه‌های تروریستی در تولید نفت شمال عراق وقفه انداخته‌اند که برنامه‌هایی برای جبران داریم.

وی با بیان اینکه «هنوز موصل در اختیار گروه تروریستی داعش است»،خاطر نشان کرد: تقریباً اکثر مناطقی که قبلاً اشغال شده و سقوط کرده بودند، به دست نیروهای مسلح و مردمی آزاد شده‌اند و امنیت در آن مناطق برقرار است.

جعفری با یادآوری برنامه‌های سفر خود به ترکیه و بحرین اضافه کرد: سیاست ما همکاری و همراهی همه کشورهای منطقه است و خطر گسترش داعش را به عربستان، کویت و امارات یادآوری کرده‌ایم.

وزیر امور خارجه عراق با اشاره به مشترکات کشورهای منطقه، گفت: موضع استراتژیک عراق، برقراری روابط با کشورهای دنیاست و نمی‌خواهیم وارد کشمکش‌های سیاسی بین کشورها شویم.

وی با ارائه گزارشی از روند طراحی، برنامه‌ریزی و اجرای بمباران مواضع گروهک داعش در سوریه،افزود: باید از همه امکانات برای از بین بردن این گروه خشن و تروریست استفاده کرد.

جعفری با ترسیم دورنمایی روشن برای عراق و مردم آن در جهت مبارزه علیه داعش، گفت: شهروندان کشورهای غربی که در عراق به داعش پیوستند، در برگشت خشونت، نا امنی و ترور را به کشور خود می‌برند.

وزیر امور خارجه عراق با اشاره به تجارب ایران در برخورد با گروه‌های تروریستی و مقاومت در برابر تحریم‌ها،خاطر نشان کرد: در اوج این خطرات، فرصت‌های ارزنده‌ای برای گسترش همکاری دو کشور داریم و با همکاری مسؤولین جمهوری اسلامی از آنها استفاده خواهیم کرد.

انتهای پیام

کد N619813