دیدار وزیران خارجه ایران و سوریه

سیاسی

ولید معلم، وزیر امور خارجه سوریه در دیدار ظهر دوشنبه خود با محمدجواد ظریف در محل وزارت امور خارجه کشورمان در تهران، پیرامون آخرین وضعیت روابط دوجانبه و مسائل منطقه‌یی و بین‌المللی به گفت‌وگو و تبادل نظر پرداخت.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، محمدجواد ظریف در این دیدار، بار دیگر موضع قطعی و ثابت جمهوری اسلامی ایران مبنی بر ایستادگی در کنار مردم و دولت سوریه را مورد تأکید قرار داد و افزود: گروه‌های تکفیری و افراطی، دشمن مشترک ما و منبع تهدیدی برای همه منطقه و جهان هستند و امروزه چهره کریه این گروه‌ها که به اسم اسلام، تصویر رحمانی این دین مبین را مشوه ساخته‌اند، برای همه جهان روشن شده است.

او تأکید کرد جمهوری اسلامی ایران از ابتدا تأکید داشته است که حل بحران سوریه تنها با تمرکز بر راه‌حل سیاسی از راه‌های منطقی و عقلانی و با مقابله جدی در برابر گروه‌های افراط‌گرای تروریستی و بدون دخالت‌های خطرناک و تخریبگر خارجی امکان‌پذیر است.

وزیر خارجه کشورمان با محکوم کردن تجاوز روز گذشته رژیم صهیونیستی به خاک سوریه، این اقدام را نشانه هم‌سویی، هم داستانی و هماهنگی بین رژیم اشغالگر قدس با گروه‌های تکفیری و تروریست‌هایی دانست که در روزهای اخیر ضربات سختی از مقاومت مردم و ارتش سوریه و عراق دریافت کرده‌اند.

ظریف اظهار کرد: اجلاس جهان علیه خشونت و افراطی‌گری که فردا (سه‌شنبه) در تهران برگزار می‌شود، همانند همایش دو هفته قبل که در قم برگزار شد، پیام روشنی برای همه جهان دارد مبنی بر این که اسلام و دیگر ادیان الهی از افراط و خشونت مبرا هستند و اندیشه تکفیر هیچ جایگاهی در دین نورانی اسلام چه در میان اهل سنت و چه در بین شیعیان ندارد و خطر استفاده ابزاری از گروه‌های تکفیری به‌طور قطع در نهایت متوجه حامیان مادی و معنوی آن‌ها نیز خواهد شد.

ولید معلم نیز در این ملاقات ضمن ابراز مراتب قدردانی از مقام معظم رهبری، رییس‌جمهوری و مردم و مسوولان جمهوری اسلامی ایران که در پشتیبانی کامل و تقویت مردم و دولت سوریه از هیچ تلاشی دریغ نورزیدند، تأکید کرد قطعا این حمایت‌ها سهم به‌سزایی در دفاع از مقاومت سوریه ایفا کرده و خواهد کرد.

وزیر خارجه سوریه با اشاره به توطئه‌های وحشتناکی که در چهار سال گذشته سرزمین، تمدن، مردم و تمام جامعه سوریه را به‌طور پیوسته هدف گرفته است، اظهار کرد: اگر امروز بعد از بیش از هزار سورتی پرواز نیروهای ائتلاف ضد داعش، شاهد استمرار فعالیت این گروه تروریستی هستیم، به‌خاطر این است که هدف واقعی این ائتلاف، بازگرداندن سلطه آمریکا به عراق و سوریه است و نه نابودی داعش؛ چراکه اگر نیت حقیقی برای مقابله با این پدیده شوم وجود داشت، حداقل باید جلوی عبور تروریست‌ها و ارسال کمک‌های مالی و تسلیحاتی برای آن‌ها از مرزهای اطراف گرفته می‌شد.

معلم با اشاره به حمله روز گذشته رژیم صهیونیستی به مناطقی از خاک سوریه، خاطرنشان کرد: هدف از این تجاوز که بلافاصله پس از شکست‌های پیاپی نیروهای تروریستی در مناطق مختلف دیرالزور، نبل و الزهراء، عین العرب، قلمون و شهر حلب صورت گرفت، چیزی جز روحیه دادن به تروریست‌ها و جبران شکست آن‌ها در مقابل دفاع قهرمانانه مردم و ارتش سوریه نبوده است.

انتهای پیام

کد N619797