صادق خرازی در دانشگاه علامه طباطبایی:

دانشگاه حریم امن اندیشه در طول تاریخ انقلاب بوده است

سیاست داخلی

دانشگاه سنگر آزادی خواهی پیشرفت در طول تاریخ بوده است و در دورانی مردان بزرگی تربیت شده‌اند که در صحنه سیاسی ایران بسیار تاثیرگذار بودند که نماد عینی این موضوع را می‌توانیم در 16 ‌آذر 1332 مشاهده کنیم.

خرازی گفت: در سال 1376 که جامعه ایران به بلوغ فکری رسید و آزادی که همزاد انقلاب اسلامی ایران بود برای نخستین بار نقش دانشجویان در تحولات سیاسی خودش را نشان داد و دانشگاه مهمترین نقش را در بیداری آن دوره ایفا کرد.


به گزارش خبرنگار ایلنا، صادق خرازی در مراسمی که در دانشگاه علامه طباطبایی توسط انجمن اسلامی دانشگاه به مناسبت بزرگداشت روز دانشگاه برگزار شد، گفت: دانشگاه سنگر آزادی خواهی پیشرفت در طول تاریخ بوده است و در دورانی مردان بزرگی تربیت شده‌اند که در صحنه سیاسی ایران بسیار تاثیرگذار بودند که نماد عینی این موضوع را می‌توانیم در 16 ‌آذر 1332 مشاهده کنیم.

وی ادامه داد: درباره این حادثه بزرگ روایت های گوناگونی گفته می‌شود که بعضی از افراد آن را به سفر نیکسون به ایران منصوب می‌کنند، این امر اشتباهی تاریخی است که به لحاظ تاریخی 16 آذر 32 به دفاع از دکتر مصدق و اعتراض به محاکمه آن و مقاومت در برابر استبداد اتفاق افتاد.

صادق خرازی گفت: دانشگاه حریم امن اندیشه در طول تاریخ انقلاب اسلامی بوده است و علاوه بر نقش بزرگی که در این انقلاب داشت پیوستگی آن را می‌توان در حماسه دفاع مقدس به وضوح مشاهده کنیم.

وی با اشاره به نقش دانشجویان در تحولات سیاسی کشور، گفت: در سال 1376 که جامعه ایران به بلوغ فکری رسید و آزادی که همزاد انقلاب اسلامی ایران بود برای نخستین بار نقش دانشجویان در تحولات سیاسی خودش را نشان داد و دانشگاه مهمترین نقش را در بیداری آن دوره ایفا کرد.

وی تصریح کرد: یک دانشگاه هوشیار بیدار و برخوردار از آگاهی می‌تواند استقلال و آزادی را در کشور ایجاد کند.

خرازی اضافه کرد: اما کسانی در کشور هستند که با این موضوع سر سازگاری ندارند و تمام توان خود را به کار گرفتند تا با دانشجو و دانشگاه مقابله کنند تا نتواند در خارج از خود تاثیرگذار باشد.

وی گفت: نتیجه این موضوع را ما طی 8 سال گذشته دیده‌ایم که چگونه دانشجویان تعلیق ستاره دار و برخی از اساتید به اجبار بازنشسته شدند و آن دوران دورانی است که همه صاحب نظران و آگاهان به این صفات از آن یاد می‌کنند که در طول تاریخ دانشگاه در ایران بی‌سابقه بود. ما مشاهده کردیم در آن دوران دهان منطق بسته و تشکل های سیاسی لغو مجوز و برنامه‌های دانشجویان مجوز نمی‌گرفتند و فضا امنیتی حاکم بود. پاییز دانشگاه و زمستان دانشگاه بود و روزهای سختی بر کشور گذشت.

این فعال سیاسی اصلاح طلب گفت: ما باید بدانیم و بپذیریم که دانشگاه را جدی نگرفته‌اند و اعتبار دانشگاه را به سخره گرفته اند و این فقط نظر من نیست این واقعیت تلخی است که رخ داده.در آن دوران سلایق و علایقی هوشیارانه در دانشگاه تحمیل شد.

وی افزود: باید تلاش کنیم در این دوران تعریف مجددی از دانشگاه دانشجو و جامعه داشته باشیم که بی تردید در انقلاب اسلامی برای جایگاه دانشگاه اهمیت بسیاری قائل شده اند.

وی گفت: در اندیشه انقلاب اسلامی دانشجو سیاسی باید دغدغه استقلال آزادی و پیشرفت ملی کشور را داشته و ارتباط دو سویه‌ای بین دانشگاه و جامعه برقرار باشد زیرا جامعه‌ای پویاست که دانشگاهی پویا دارد و اگر دانشگاه می‌خواهد نقش‌آفرینی کند باید بیدار و هوشیار باشد.

خرازی تصریح کرد: بیداری دانشگاه و آزادی و هوشیاری امری عینی است که نیازمند است تا بزرگان کشور آن را پیگیری کنند و به نظر من جنبش دانشجویی سالم به معنی استقلال و آزادی کشور خواهد بود.

وی گفت: لازمه این امر آن است که حق دانشجو پایمال نشود و مورد حرمت و احترام باشد با چنان دیدگاهی می توان اصول جدی اصلاح طلبی که طی هشت سال گذشته نادیده گرفته شده بود را زنده کرد و در این حال است که جنبش دانشجویی می‌تواند ارکان سیاست فرهنگی واقع شود.

وی گفت:زنگ خطر زمانی به صدا در می آید که در دانشگاه دانشجو بینش سیاسی نداشته باشد و فقر بینش داشته باشد که این موضوع را به صورت واقعی شاهد آن هستیم.

وی درباره حزبی کردن دانشگاه گفت: برخی فکر می‌کنند حزبی کردن دانشگاه خدمت است کاش آنها این موضوع را درک کنند بین سیاست و بینش سیاسی و حزبی کردن فاصله عمیق و عظیمی وجود دارد. ای کاش بزرگان کشور که قدرت تصمیم گیری دارند و مهمترین رسانه ملی که صدا و سیماست به محیط داشنگاه بیاید و دانشجویان بتوانند در این محیط نظرات خود را مطرح کنند.

وی افزود:ای کاش روزی باشد که میزگردهای سیاسی، سیاست خارجی تشکیل دهند و دانشجویان نظرات و انتقادهای خود را به دولت و نظام ارائه دهند و اگر چنین نشود دانشگاه دچار رکود خواهد شد.

این فعال سیاسی اصلاح طلب خاطرنشان کرد:یکی از تلخ‌ترین واقعیت ها این است که برخی اشخاص با قالب دین می‌خواهند نقش مردم نادیده گرفته شود و نقش آزادی آنها جدی گرفته نشود، این در حالی است که آزادی جزو ضمیر ذات انسان است.
وی گفت: این موضوع به نظر من جبهه گیری در برابر هویت و عقل انسان است که آزادی به عنوان مهمترین ارزش بسترساز می‌باشد.

این فعال اصلاح طلب بیان کرد: ما باید بدانیم مهمترین رمز اعلا که توانست انقلاب اسلامی را پیروز کند هوشیاری مردم بود. ای کسانی که برای هویت مردم هیچ ارزشی قائل نیستید و می‌خواهید بین مردم و رهبری فاصله بیندازید بدانید شما در راستای انقلاب اسلامی گام برنمی‌دارید زیرا مردم سرمایه‌های اصلی این کشور هستند.

خرازی گفت: آن کسانی که می‌گویند مردم صلاحیت ندارند و فاقد بینش هستند، خودشان نتوانسته اند با مردم ارتباط برقرار کنند رهبری و امام خود را خدمتگزار مردم و مردم قدردان آنها بوده و هستند.

وی تصریح کرد: یکی از بزرگ‌ترین انحرافات تاریخی که اتفاق افتاده این است که عده‌ای می‌خواهند بین مردم و امام مردم فاصله بیندازند ولی باید بدانند امنیت، آسایش و موقعیتی که امروز دارند توسط مردم به آنها داده شده است و چگونه به خود اجازه می‌دهند که مردم را از امام امت خود جدا کنند.

خرازی درباره حضور مردم در صحنه‌های گوناگون انقلاب اسلامی اظهار کرد:مردم ایران در تمام این دوران صحنه های سیاسی و اجتماعی و هر جا که احساس خطر کنند وارد میدان خواهند شد و سر سازگاری با شعارهایی که عده ای می‌دهند نخواهند داشت. آنها انحراف را تشخیص می‌دهند و با همه وجود خود برای عزت نظام و اعتلای آن تلاش می کنند این مردم بهترین مردم هستند که باید بهترین درود و سلام ها را برای آنها فرستاد.

کد N619732