هاشمی رفسنجانی: حضور دانشجویان، آینده کشور را برای توسعه و پیشرفت تضمین می‌کند

رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام,احزاب,هاشمي رفسنجاني,روز دانشجو

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام اظهار کرد: احزاب می‌توانند ضربه‌گیر نظام باشند، چراکه اگر حزبی اشتباه و در اجرا کم کاری کند، بدون اینکه اصل نظام صدمه ببیند، مردم در انتخابات به برنامه‌های حزب دیگری روی می‌آورند و در این رقابت‌ها، احزاب نیز سعی می‌کنند عملکرد خود را در راستای رضایت مردم قرار دهند.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی در دیدار دبیران کل هفت حزب سیاسی کشور از جریان‌های اصولگرا، اصلاح طلب و مستقل، با یادآوری و گرامیداشت 16 آذر و روز دانشجو و تبریک این روز به همه دانشجویان کشور در دانشگاه‌های داخل و خارج،اظهار کرد: دانشجو دو امتیاز مثبت دارد که علاوه بر آگاهی، ذهنیاتش به وابستگی‌ها آلوده نیست.

هاشمی رفسنجانی با تأکید بر نقش و جایگاه ارزشمند دانشگاهیان، دانشجویان و تحصیل‌کردگان فرهیخته که مجموعه بزرگی برای کشور هستند، گفت: در نظام جمهوری اسلامی ایران که مبنای آن مردم هستند، باید توجه و عنایت و تأکید بیشتری به نقش جوانان بویژه دانشجویان و تحصیل کردگان و استادان برای مسؤولیت‌های مدیریتی و اجرایی کشور داشت.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه «امروز فرهیختگان، استادان و دانشجویان ما حق زیادی بر کشور دارند»، خاطر نشان کرد: شاید بتوانیم با افتخار بگوییم که در حال حاضر کمتر روستایی در ایران وجود دارد که دانشجو ندارد و این امتیاز در کنار دانش آموزانی که نشان داده‌اند تحلیل‌های درست و منطقی از اتفاقات دارند، آینده کشور را برای تعیین مسیر در جهت پیشرفت، توسعه و تعالی تضمین می‌کند.

هاشمی رفسنجانی با اشاره به اهمیت حضور جوانان در مباحث سیاسی، اجتماعی و فرهنگی، گفت: اگر احزاب، شاخه‌های جوانان و دانشجویان خود را فعال کنند، می‌توانند برای افق‌های دور دست برنامه‌ریزی کنند.

وی همچنین با اشاره به اهمیت کادرسازی برای آینده نظام، اظهار کرد: اگر واقعاً می‌خواهیم مسلمان باشیم و اسلامی فکر کنیم، باید سنگینی وظیفه تلاش برای آینده انقلاب را بر دوش خود احساس کنیم و یکی از راه‌های آن تسلیح جوانان به علم، دانش و افکار سیاسی است.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به تجربیاتی که از دوران مبارزه و پس از پیروزی انقلاب اسلامی در مسؤولیت‌های متعدد تقنینی، اجرایی و تدوین سیاست‌های کلی دارد، گفت: آموزه‌های اسلام اصیل نیز بر تکیه به مردم در بنای حکومت تأکید دارد و امام راحل که بی‌نظیرترین مجری احکام اسلام پس از سال‌ها انزوای سیاسی فقه شیعه بودند، در نخستین روز های پس از پیروزی، بر نظر خواهی از مردم جهت تعیین نوع حکومت اصرار و تأکید داشتند.

هاشمی رفسنجانی با تأکید بر اینکه به دلیل آگاهی، دانش و رشد افکار عمومی، دیگر هیچ حکومت مستبدی در حاشیه امنیت نیست، افزود: مردم جهان به چنان درک سیاسی رسیده‌اند که برای احقاق خواسته‌های خویش باید وحدت نظر داشته باشند.

وی اتفاقات این روزهای هنگ‌کنگ و اعتراضات سیاه‌پوستان در آمریکا را مصداقی برای سخنان خود خواند و گفت: حکومت‌های مستبد شاید بتوانند مردم را به صورت مقطعی خاموش کنند، ولی این فرق دارد با اینکه مردم بلند مدت برای موضوعی قانع شوند.

هاشمی رفسنجانی در ادامه تحزّب را راهکاری اسلامی برای اداره درست جامعه در عصر حاضر دانست و اظهار کرد: دنیا به تدریج به سوی تأثیرپذیری از آرای مردمی در سرنوشت سیاسی و اجتماعی جوامع پیش می‌رود و در این راستا، نقش احزاب بسیار برجسته است.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام،همچنین به اصول قانون اساسی مربوط به احزاب و تعدد آنها اشاره کرد و افزود: احزاب می‌توانند ضربه‌گیر نظام باشند، چون اگر حزبی اشتباه و در اجرا کم کاری کند، بدون اینکه اصل نظام صدمه ببیند، مردم در انتخابات به برنامه‌های حزب دیگری روی می‌آورند و در این رقابت‌ها، احزاب نیز سعی می‌کنند عملکرد خود را در راستای رضایت مردم قرار دهند.

وی خطاب به دبیران کل احزاب حاضر در جلسه، گفت: باید اعتدال که شیوه‌ی اسلامی و مورد تأکید قرآن در «و جعلناکم امه وسطا» و حضرت علی(ع) در نهج‌البلاغه است، سرمشق همه‌ی فعالیت‌های ما در امور سیاسی و اجتماعی باشد.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در دوران انتخابات ریاست جمهوری سال 92 در مورد «حق‌الناس بودن رأی مردم»، این جمله را یک نکته سیاسی از یک مجتهد فقیه و مرجع دانست و گفت: معلوم نیست که چرا بعضی از مدعیان تندرو، به جای تبلیغ این جمله تاریخی، از تکرار آن نگرانند، در حالی که اگر این نکته در فرهنگ جامعه نهادینه شود، تبلیغات سوء دشمنان در خصوص انتخابات برای همیشه خنثی خواهد شد.

هاشمی رفسنجانی با تأکید بر این که انتخابات لوازمی در پس و پیش دارد، تاکید کرد: دخالت غیر مسؤولانه و هرگونه تلاشی که بر حضور حماسی مردم در انتخابات تأثیر منفی داشته باشد، همان حق‌الناس است که خداوند هم آن را نمی‌ببخشد.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در مورد تقویت روزافزون نقش ایران در مسایل منطقه‌ای نیز خاطر نشان کرد: پیروزی‌های ایران از همان مقطعی شروع شد که امام راحل با تدبیر خویش، قطعنامه را پذیرفتند که همان مقدمه‌ای برای سقوط رژیم بعث و ارتقای جایگاه مردم ایران در منطقه شد و به فرموده خود ایشان جام زهر را در کامشان شیرین کرد، چون دیدیم پس از جنگ، شرق، غرب و همسایگانی که در جنگ حامیان مادی، نظامی و اطلاعاتی ارتش بعث بودند، برای ایجاد روابط با ایران مسابقه می‌گذاشتند.

وی درباره گسترش گروه‌های تروریستی در جهان و ظهور این پدیده در عراق، گفت: تروریست ویروسی است که در محیط‌های آلوده و نا امن بیشتر رشد می‌کند و برای از بین بردن آن که عامل بسیاری از بیماری‌های سیاسی، فرهنگی و اجتماعی در جوامع بشری است، باید عقلای جهانی به دور از تعصبات فرقه‌ای و مذهبی، تصمیمات معقولی بگیرند.

هاشمی رفسنجانی در پایان درباره سیاست کلی انتخابات که اخیراً در جلسات مجمع تشخیص مصلحت نظام بحث می‌شود، اظهار کرد: به خاطر روح آزادانه و فضای تحقیقی که در جلسات مجمع حاکم است، اعضا با توجه به همه نکات مثبت و منفی بحث می‌کنند و امیدواریم شاهد سیاست‌های جامعی و سپس در چارچوب آن قوانین عادلانه‌ای باشیم که پس از آن هیچ‌کس به خاطر انتخابات و مقدمات و مؤخرات آن نگرانی نداشته باشد.

بر اساس این گزارش در این مراسم رئوفیان به نمایندگی از دبیران کل 7 حزب اصلاح‌طلب و اصولگرا مستقل حاضر در جلسه، ضمن ارائه گزارشی از تلاش‌های این جریان‌ها برای هم اندیشی، به بیان دیدگاه‌های خویش در خصوص مسایل سیاسی بویژه نقش احزاب در انتخابات آتی مجلس شورای اسلامی پرداختند.

انتهای پیام

کد N619425