واکنش شدید فرانسه و ایتالیا به اظهارات مرکل

ایتالیا و فرانسه با ابراز ناراحتی نسبت به سخنان اخیر صدراعظم آلمان از مرکل خواستند تا بر اقتصاد کشور خود تمرکز کرده و کسی را نصیحت نکند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، آنگلا مرکل،‌ صدراعظم آلمان در اظهاراتی از کشورهای ایتالیا و فرانسه خواسته بود تا با انجام اقدامات بیشتر، پیش از ماه مارس بودجه شان را به معیارهای اتحادیه اروپا برسانند.

تا ماه مارس اگر اقدامی از جانب این کشورها صورت نگیرد کمیسیون اروپا می‌تواند فرانسه را برای اقدامات ناکافی جهت کاهش بودجه جریمه کند و ایتالیا را به دلیل بدهی‌هایش تحت یکسری روند قانونی قرار دهد.

در مقابل یکی از مقامات ارشد ایتالیایی شدیدا به اظهارات مرکل واکنش نشان داد و گفت: این تاسف آور است که مرکل اصلاحات نخست وزیر ایتالیا را یک ناکامی می‌داند.

ساندرو گازی، معاون ایتالیایی امور اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای اعلام کرد: دولت ایتالیا هرگز به خود اجازه نداده است تا اظهاراتی نامناسب را درباره یکی از اعضای اتحادیه اروپا بیان کند و ما همین احترام را از آلمانی‌ها توقع داریم.

او در ادامه اظهاراتش گفت: شاید مرکل باید بیشتر برخواسته‌های داخلی آلمان مانند کمبود سرمایه‌گذاری در آن یا عدم تعادل پرداخت‌هایش تمرکز کند.

میشل ساپین، وزیر اقتصاد فرانسه نیز به اظهارات مرکل واکنش نشان داد و اظهار کرد: ما در تلاش برای انجام اصلاحات در فرانسه هستیم نه راضی نگه داشتن سران اتحادیه اروپا یا سایرین.

ساپین با اشاره به نرخ پایین زاد و ولد در آلمان متذکر شد آلمان هم مشکلات خودش را دارد.

سال گذشته کمیسیون اتحادیه اروپا به قدرتی دست یافت که طی آن می‌توند به پیش نویس بودجه هر کشور برای تایید تطبیق آن با توافقات اتحادیه اروپا نظارت داشته باشد.

انتهای پیام

کد N619228