آیت‌الله آملی لاریجانی:

باید با مفسدین به طور قاطع مقابله و مبارزه کرد

سیاست داخلی

در مسئولان ما یک نگاهی وجود دارد و آن نگاه، این است که تا فسادی به وجود می‌آید می‌گویند قوه قضاییه بیاید و به آن رسیدگی نماید و با آن مبارزه کند

رئیس دستگاه قضا تاكید كرد كه باید با مفسدین به طور قاطع مقابله و مبارزه کرد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، آیت‌الله صادق آملی لاریجانی در همایش سلامت اداری و مبارزه با فساد گفت: تشکیل این همایش در امر ارتقای سلامت اداری و فساد فرصت مغتنمی است و باید از مسئولین این امر تشکر کرد.

وی با بیان اینكه محور اصلی در بحث مبارزه با فساد داشتن یک اراده قوی و عزم جزم است، به طوری که رهبری هم در این مورد تاکید دارند، اظهار داشت: مواردی در بحث مبارزه با فساد دخیل است اما عزم مسئولان موثرترین مورد در این خصوص است و اراده تام و قوی و مستحکم در برخورد با مفاسد لازم است و البته وضع قوانین آن هم لازم است که البته خلاء آن احساس می‌شود.

رئیس قوه قضائیه با اشاره به فرمان هشت ماده مقام معظم رهبری در سال 80 یادآور شد: این فرمان نگاهی واضح و تذکراتی درخور با این مورد را مطرح می‌کند و به این معنی است که در کنار تعبیرهای مفهومی و بحث گفت‌وگو درباره کیفیت مبارزه بحث عمل و عملگرایی مهمترین موضوع است و باید بدانیم که در مقام اجرا می‌بایست چگونه عمل کنیم و البته کارنامه قوه قضاییه در محاکمات طولانی مدت مشخص است.

آملی لاریجانی با بیان اینكه در مسئولان ما یک نگاهی وجود دارد و آن نگاه، این است که تا فسادی به وجود می‌آید می‌گویند قوه قضاییه بیاید و به آن رسیدگی نماید و با آن مبارزه کند، تصریح كرد: تمامی دستگاه‌های اجرایی ما باید با نظارت‌ها و بازرسی‌های قوی گسل‌ها و راه‌های نفوذ را مسدود کنند و نه اینکه بیایند و یک‌باره به قوه قضاییه بگویند جلوی فلان مفسده را بگیرید لذا باید بدانیم که در کجا منشأ فساد وجود دارد و باید در همان‌جا فساد شناسایی و ریشه آن از بین برود.

رئیس دستگاه قضا درخصوص پرونده‌های اخیر فساد مالی خاطرنشان كرد: ما در این مورد نظر قوه قضاییه را صراحتا گفته‌ایم به طوری که در پرونده‌های اخیر بیش از 60 کیفرخواست صادر شد اما هنوز اموال برنگشته و مجرمان اصلی تا جاهایی ناشناخته مانده‌اند و این فساد باعث بدنامی و ضربه زدن به حاکمیت شده است.

وی با اشاره به افتتاح و بازگشایی ال.سی‌های متعدد در بانک‌ها ابراز داشت: در بحث بانک ها موارد بسیاری وجود دارد که پرونده‌هایشان هنوز مفتوح است و اگر ضربه‌ای از این ناحیه به ما وارد شده است دلیلش آن بوده که بازرسی و نظارت در بانک‌ها وجود نداشته است. در جامعه ما علاوه بر اینکه در نظارت کوتاهی می‌کنیم در بحث برخورد با مفسد هم کوتاهی و تسامح می‌کنیم و اگر در این مورد نخواهیم جدیت را بکار بگیریم نمی‌توانیم با فساد و مفسده‌های موجود مبارزه کرد به طوری که مشاهده می‌شود رسانه‌های بیگانه و حتی رسانه‌ها و نشریات و روزنامه‌های داخلی گفتند که قوه قضاییه نمی‌تواند و توان ندارد که با این موضوع مقابله کند.

رئیس قوه قضائیه اضافه كرد: در پرونده‌های اخیر کار به جایی رسید که در پارکینگ یک وزارتخانه یکی از مدیرکل‌های آن وزارتخانه را با کیفی که مبلغ یک میلیارد تومان پول نقد در آن بوده دستگیر کردند و بنده شاهد این بودم که عده‌ای که البته متدین هم بودند اما دچار یک اشتباه شده بودند و تشخیص غلط داده بودند می‌خواستند واسطه آزادی ایشان شوند اما باید دانست که باید با مفسدین به طور قاطع مقابله و مبارزه کرد.

کد N618813