هشدار ناتو نسبت به قضاوت اشتباه درباره سیاستهای مسکو در قبال اوکراین

مقامات اطلاعاتی ناتو ضمن هشدار به همکاران خود نسبت به ارزیابی غلط سیاست‌های مسکو درخصوص بحران شرق اوکراین، اعلام کردند: روسیه نمی‌خواهد اوکراین تقسیم شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه اینترنتی راشاتودی، مقامات اطلاعاتی از چندین کشور عضو ناتو در گزارشی در مجله آلمانی "اشپیگل" عنوان کردند: مسکو به تشدید وضعیت بحرانی اوکراین علاقه‌ای ندارد و نمی‌خواهد آنچه را که در شبه جزیره کریمه رخ داد، تکرار کند.

این مقامات اطلاعاتی معتقدند، کرملین تنها می‌خواهد شاهد سازماندهی مجدد جمهوری‌های مردمی لوهانسک و دونتسک به واحدهای اجرایی کارآمد در داخل یک اوکراین فدرالی شده باشد آن هم اگر این دو منطقه بتوانند به توافقی با کی‌یف دست یابند.

ناتو در پی بحران اوکراین عملا تمامی همکاری‌هایش را با روسیه قطع کرده چرا که مسکو را به اعزام نیرو و ارسال تجهیزات نظامی به نیروهای دفاع شخصی در جمهوری‌های خودخوانده دونتسک و لوهانسک متهم می‌کند. اگرچه ناتو هیچ سند محکمی برای ادعاهایش ارائه نکرده اما نیروهای نظامی گسترده‌ای را در کشورهای حوزه دریای بالتیک و دیگر اعضای ناتو در شرق اروپا بسیج کرده است.

این ائتلاف مدعی است، اطمینان خاطر دادن به کشورهای عضو ناتو درخصوص حفاظت از آنها در برابر حمله روسیه، لازم و ضروری است. ینس استولتنبرگ، دبیر کل جدید ناتو گفت: اعضای این ائتلاف به ویژه کشورهای حوزه دریای بالتیک از افزایش تعداد مانورهای نظامی روسیه در نزدیکی مرزهایشان شکایت کرده‌اند.

وی اذعان کرد: روسیه این مانورها را در آب‌ها و حریم هوایی بین‌المللی انجام می‌دهد اما هیچ‌یک از معاهده‌های بین‌المللی را نقض نکرده است.

استولتنبرگ اوایل دسامبر سال‌جاری میلادی به رسانه‌ها گفت: ما در حال حاضر حضور خودمان را در بخش شرقی ائتلافمان تقویت کرده‌ایم. ما پنج برابر بیشتر از همیشه هواپیما در آسمان داریم. نیروهای ما هر دو روز یکبار مانور انجام می‌دهند و ما تعداد کشتی‌ها را در دریاهای سیاه و بالتیک افزایش داده‌ایم.

مسکو پیشروی ناتو تا مرزهایش را اقدامی تهاجمی و نقض توافقنامه‌ای پس از جنگ سرد می‌داند. روسیه می‌خواهد تا ناتو تضمین کند که اوکراین و گرجستان به عضویت بلوک نظامی ناتو در نخواهند آمد اما استولتنبرگ گفت: آنها نه می‌توانند و نه چنین ضمانت‌هایی را ارائه خواهند داد.

کرملین همچنین معتقد است، ناتو از جنگ داخلی اوکراین و الحاق شبه‌جزیره کریمه به روسیه به عنوان بهانه‌ای برای توجیه هزینه‌های بیشتر نظامی از سوی اعضای این ائتلاف استفاده می‌کند.

انتهای پیام

کد N618763