اجلاس سران شورای همکاری خلیج فارس فردا در دوحه برگزار می‌شود

قطر

شورای همکاری خلیج فارس پس از پایان دادن به اختلافاتش با قطر و در سایه فشارهای جنگ ادامه‌دار تندروها در منطقه و نگرانی‌ها از پیامدهای بحران قیمت نفت خام در اقتصاد کشورهای عضو شورا، فردا (سه‌شنبه) (9 دسامبر) نشست سالانه سران خود را در دوحه برگزار می‌کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از روزنامه الوسط چاپ بحرین، شورای همکاری خلیج فارس به عنوان برجسته‌ترین مرکز نفوذ اقتصادی و سیاسی در جهان عرب محسوب می‌شود همواره سعی دارد تا جایی که ممکن است نقش سیاسی خود را در منطقه به خوبی ایفا کند و از سهم خود در بازار جهانی نفت که بیش از یک‌ سوم صادرات نفت سازمان اوپک را برعهده دارد، حمایت کند.

تحلیلگران تاکید کردند که مساله امنیت و روابط کشورهای حوزه خلیج فارس با جهان عرب، به ویژه مصر در محوریت این نشست خواهد بود چراکه پرونده مصر همواره مساله مورد اختلاف کشورهای خلیج فارس بوده است.

پیشتر نیز عربستان، امارات و بحرین در اعتراض به سیاست‌های قطر در حمایت از اخوان‌المسلمین به ویژه در مصر، سفیران خود را از دوحه خارج کردند.

این در حالی است که در ماه نوامبر کشورهای حوزه خلیج فارس با میانجی‌گری کویت و دستیابی به توافق صلح تصمیم گرفتند که سفیران خود را به دوحه بازگردانند.

در همین راستا پادشاه عربستان از مصر خواست تا روابط خود را با قطر که یکی از برجسته‌ترین حامیان محمد مرسی بود، بهتر کند.

ملک عبدالله از کسانی که توافقنامه صلح را امضا کردند خواست همگی از مصر حمایت کنند تا مرحله‌ای جدید از توافق میان کشورهای دوست ایجاد شود.

از سوی دیگر عبدالوهاب بدرخان یکی از تحلیلگران سیاسی اعلام کرد که توافق صلح به منظور جلوگیری از اختلافات و چنددستگی میان کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس و برگزاری نشست‌های سالانه در مکان و زمان خود یعنی در دوحه است.

این تحلیلگر سیاسی در ادامه تصریح کرد که هدف دیگر این توافق، جنگ علیه داعش است چراکه همگان و ائتلاف ضد داعش متوجه خطر جدی آن برای تمامی کشورها شده‌اند.

این تحلیلگر افزود: کشورهای حوزه خلیج فارس به منظور مقابله با تمامی خطراتی که امنیت آنها را به خطر می‌اندازد و به منظور ضرورت همکاری امنیتی میان خود در این نشست گردهم می‌آیند.

عبدالوهاب بدرخان همچنین به برخی از مواضع سیاسی این توافقنامه به ویژه پرونده سوریه که هنوز مورد اختلاف عربستان و قطر است، اشاره کرد.

انتهای پیام

کد N618724