سفر هیات اروپایی برای جلب رضایت ترکیه در مقابله با داعش

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به ترکیه رفته است تا از این کشور بخواهد در جنگ علیه شبه‌نظامیان داعش در سوریه همکاری کامل داشته باشد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) فدریکا موگرینی و مقام‌های بلندپایه اتحادیه اروپا در این سفر دو روزه از ترکیه می‌خواهند که اجازه ندهد شبه‌نظامیان از طریق این کشور وارد منطقه بحرانی شوند.

یکی از مقام‌های اتحادیه اروپا به خبرگزاری رویترز گفته است ترکیه باید شبه‌نظامیان خارجی را شناسایی کند و درباره به خطر افتادن امنیت هوایی هشدار دهد.

محدودکردن کمک‌های مالی به گروه‌های مانند داعش و ایجاد محدودیت برای عبور و مرور شبه‌نظامیان از خواسته‌های اتحادیه اروپا از ترکیه است.

ترکیه در مقابل می‌گوید کشورهای اتحادیه اروپا خود باید مانع سفر اروپاییانی شوند که به قصد پیوستن به شبه‌نظامیان به منطقه سفر می‌کنند.

سفر هیات بلندپایه اتحادیه اروپا یک هفته بعد از سفر ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه به آنکارا انجام می‌شود.

اروپا همچنین از ترکیه می‌خواهد به تحریم‌های این اتحادیه علیه روسیه پایبند بماند.

ترکیه که متحد تجاری روسیه است، از اعمال تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه روسیه بعد از بحران اوکراین خودداری کرده است.

موگرینی در مصاحبه‌ای به بی‌بی‌سی گفته است، گرچه بحران سوریه قرار نیست از بروکسل، مقر اتحادیه اروپا حل شود اما این اتحادیه همچنان باید نقش خود را در این بحران ایفا کند از جمله "قدرت دادن به بازیگران دیگری که ممکن است هدایت جریان را به عهده بگیرند."

او ابراز امیدواری کرده است که سازمان ملل هم در زمینه بحران سوریه و داعش در منطقه نقش موثری ایفا کند.

این سفر برای ترکیه که از سال ۲۰۰۵ به دنبال پیوستن به اتحادیه اروپاست، اهمیت دارد.

مسئول جدید سیاست خارجی اتحادیه اروپا که جایگزین کا‌ترین اشتون شده است، قصد دارد روابط این اتحادیه با ترکیه را متحول کند.

انتهای پیام

کد N618584