۱
ندیمی:

در اقتصاد خصوصی دولت توان بیشتری برای نظارت بر فعالیت‌های اقتصادی دارد

  • ۳بازدید
  • ۱ رای
  • ۰ دیدگاه
فساد

نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورا اسلامی اظهارکرد:‌ اقتصاد دولتی فسادآور است و تا دولت کارفرماست نمی‌شود به مبارزه با فساد به طور کامل امیدوار بود.

ایرج ندیمی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) با بیان اینکه خصوصی سازی و نظارت وظیفه‌ی دولت در امر اقتصاد است گفت: اگر دولت کارفرما باشد و همه کارهای کلان اقتصادی بر عهده‌ی دولت بماند امکان نظارت جدی و خود نظارتی کم است. اما در اقتصاد خصوصی دولت توان بیشتری برای نظارت بر فعالیت‌های اقتصادی دارد.

وی افزود: رانت و خدمات ویژه در اقتصاد دولتی وجود دارد و مقابله با این رانت و اجرای قانون منع انحصار می‌تواند فساد را کم اثر کند و باید در قانون همه شرکت‌ها در مناقصات یا مزایده‌های اقتصادی شرکت می‌کنند از حقوق برابری برخوردار باشند و حقوق ویژه‌ای برایشان تعریف نشده باشد. همچنین کاهش وابستگی اقتصاد به نفت و درآمد بی‌حساب و کتاب نیز می‌تواند در مقابله با فساد تاثیر گذار باشد.

وی تصریح کرد: دستگاه‌های نظارتی نیز باید نظارت مستمر و بی‌رحمانه ای در موضوع فساد و مقابله با آن داشته باشد و سعی کنند این موضوع را به شکل ویژه و خاصی مورد توجه قرار دهند و بدون نگاه انحصاری و جهت گیری‌های خاص به فساد و مبارزه با آن توجه کنند.

نماینده مردم لاهیجان با اشاره به اینکه قانون مدیریت و اجرا در پیشگیری از فساد نقش آفرین است گفت: در بعد ترمیم مشکل ویژه‌ای وجود ندارد و قوانین بازدارنده داریم اما این قوانین باید به طور مستمر رصد و به روز شود. در بخش مدیریتی نیز باید دقت شود که مدیران شایسته و کارشناس و سالمی بر مسئولیت‌ها گمارده شود و نظارت نیز باید امکان دسترسی به تمام منابع را داشته باشد تا بتوانیم در اجرا موفق باشیم.

ندیمی تاکید کرد:‌ همه‌ این موضوعات ذکر شده در گرو یک اتفاق است و آن سرعت عمل در برخورد با فساد است؛ چرا که اگر در برخورد با مفاسد سرعت وجود نداشته باشد فساد گسترده می شود و از زمان پی بردن به آن تا آغاز دادرسی و اعلام جرم فرصت وجود دارد تا افراد ادامه مسیر فساد آمیز خود را طی کنند.

انتهای پیام

نظر شما چیست؟

اولین نفری باشید که نظر خود را در مورد این مطلب بیان می کند.