تاکید کشورهای کارائیب بر لزوم لغو تحریم‌های "بی‌معنای" آمریکا علیه کوبا

رهبران کارائیب در جریان نشست منطقه‌ای در هاوانا از آمریکا خواستند تا تحریم‌های 54 ساله "بی‌معنا" علیه کشور کمونیستی کوبا را لغو کند.

رهبران کارائیب در جریان نشست منطقه‌ای در هاوانا از آمریکا خواستند تا تحریم‌های 54 ساله "بی‌معنا" علیه کشور کمونیستی کوبا را لغو کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، نشست «جامعه کارائیب» با حضور 15 کشور در کوبا برگزار شد و هدف از برگزاری آن افزایش همکاری‌های تجاری در داخل این گروه و با کشور کوباست.

رئیس نشست مذکور در اظهاراتی گفت: ما همچنان در مقابل تحریم‌های آمریکا علیه کوبا در کنار هاوانا ایستاده‌ایم. من از باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا می‌خواهم تا این تحریم‌های بی‌معنا را همین حالا لغو کند.

قرار است نشست سران امروز (دوشنبه) برگزار شود و نشست روز یکشنبه مذاکره میان وزرای امور خارجه بوده است.

در این نشست وزیر امور خارجه ترینیداد و توباگو تاکید کرد که کوبا اهمیت خود را در میان کشورها نشان داده است. آمریکا و کوبا از 1961 هیچ رابطه دیپلماتیکی ندارند. در سال 1962 آمریکا اقتصاد کوبا را تحریم کرد؛ کشوری که تنها کشور کمونیستی در قاره آمریکا محسوب می‌شود. در ماه آوریل نیز نشست کشورهای قاره آمریکا در پاناما برگزار می‌شود و آمریکا نیز که به آن نشست دعوت شده است، اعلام کرده که از بابت حضور کوبا در آنجا نگرانی ندارد.

ماری هارف، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در این رابطه گفت: گمان می‌کنم تمرکز اصلی ما بر روی این مساله است که چه صحبت‌هایی قرار است مطرح شود نه اینکه چه کسی دعوت شده است.

وی گفت که ایالات متحده آمریکا در پاناما به تعهدات مشترک در زمینه دفاع فراگیر از دموکراسی و حقوق بشر تمرکز خواهد کرد.

انتهای پیام

کد N618340