گفتگوی مهر با تحلیلگر آمریکایی:

داعش محصول آمریکا و رژیم صهیونیستی است/ هراس اسرائیل از قدرت ایران

سیاسی

"مارک گلن" تحلیلگر و نویسنده آمریکایی تاکید کرد تروریست های داعش محصول آمریکا و رژیم صهیونیستی و سیاست ها و پول غرب هستند.

"مارک گلن" تحلیلگر و نویسنده آمریکایی در گفتگویی اختصاصی با خبرگزاری مهر به تشریح اهداف غرب از ایجاد گروه های تروریستی مانند داعش در منطقه پرداخت. به گفته وی آمریکایی ها از وقوع انقلاب اسلامی ایران در سال 1979 بسیار خشمگین شدند و نمی توانستند اجازه دهند که این انقلاب ادامه یابد، از این رو کوشیدند ایران را درگیر جنگی ویرانگر کنند.

به گفته این تحلیلگر مسائل سیاسی  آنچه که اکنون آمریکا به دنبالش است تضعیف ایران از نظر فرهنگی است. در این راستا آمریکا می گوید ایران می تواند به فعالیت هسته ای بپردازد اما رسانه های این کشور باید درهای خود را به روی هالیوود و تمام ظواهر آمریکایی باز کنند. وی افزود: آنها می گویند بسیار خب شما می توانید غنی سازی کنید اما باید بانک های خود را تحت نفوذ سیستم بانکداری غربی قرار دهید.

وی با بیان این که خواست آمریکا قطع پیوند میان ایران و سوریه است یادآور شد: این کشور می خواهد به ایران از نظر اجتماعی، فرهنگی، اخلاقی و سیاسی صدمه وارد کند. به اعتقاد این کارشناس آمریکایی، نخست وزیر رژیم صهیونیستی به هیچ وجه مایل به مذاکره ایران وآمریکا نیست و می کوشد به بهانه های مختلف مانع این مذاکرات شود.  بر این اساس اگر تل آویو متوجه شود که مذاکرات در حال پیشرفت است، مقامات صهیونیست دست به کار شده و مذاکرات را تحت تاثیر قرار داده و دم از لزوم جنگ علیه ایران می زنند. صهیونیست ها در این راستا دست به هر کاری می زنند حتی کاری مانند حمله به کشتی آمریکایی در سال 1967 که منجر به کشته شدن 34 نفر شد.

گلن در بخش دیگری از این مصاحبه وقوع حمله توسط رژیم صهیونیستی علیه ایران را بعید دانست و گفت: علت این امر این است که ایران بسیار بزرگ و پرقدرت است و حزب الله نیز قدرت خود را در سال 2006 به اسرائیل نشان داده است. از این رو تل آویو به خوبی می داند که اگر کاری کند، ممکن است چه واکنشی از سوی ایران داشته باشد. بر این اساس رژیم صهیونیستی با اقدامات خرابکارانه و نسبت دادن آن به ایران می کوشد بین این کشور و غرب نزاع راه بیاندازد.

تحلیلگر آمریکایی با اشاره به مواضع ایران در مبارزه با تروریسم تاکید کرد: این کشور با اقدامات خود نشان می دهد که درگیر نبرد با تروریست های مورد حمایت غرب است. به گفته وی داعش محصول آمریکا و اسرائیل است، بنا بر این اقدامات ایران در چنین وضعیتی، موقعیت این کشور را در منطقه تقویت می کند. ایران به دنبال ایجاد اتحاد در کشورهای خاورمیانه است اما آمریکا نمی خواهد اجازه چنین کاری را بدهد چون می خواهد کشورهای منطقه جدا از یکدیگر بمانند.

مارک گلن در خاتمه یادآور شد که ایران، سوریه، لبنان، عراق و هر کشور دیگری در منطقه باید در جبهه واحدی علیه تروریست ها قرار گرفته و به افکار عمومی جهان نشان دهند این تروریست ها مورد حمایت مالی و نظامی غرب و رژیم صهیونیستی هستند. همچنین مردم آمریکا باید به خاطر داشته باشند مالیاتی که آنها می پردازند در چه راههایی هزینه می شود. به گفته وی دولت آمریکا مدعی مبارزه با تروریست ها است اما همچنان به حمایت از آنها می پردازد. این در حالی است که واشنگتن این تروریست ها را برای تضعیف نظام سوریه و قطع رابطه در محور مقاومت به کار گرفته است.