قدردانی وزیر امور خارجه عراق از ایران؛ مشروح نشست خبری با ظریف

نشست خبری

«ابراهیم جعفری»، وزیر خارجه عراق عصر دیروز (یکشنبه) در صدر هیئتی برای شرکت در نشست بین المللی جهان علیه خشونت و افراط وارد تهران شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، «ابراهیم جعفری» در بدو ورود با  استقبال «حسین امیرعبداللهیان» معاون عربی و آفریقای وزیر امور خارجه قرار گرفت.
ابراهیم الجعفری در نخستین سفر رسمی خود به ایران به عنوان وزیر امور خارجه دولت جدید عراق با همتای خود محمد جواد ظریف دیدار و گفتگو کرد و در پایان این دیدار نیز نشست خبری دو طرف برگزار شد.
وزیر امور خارجه  کشورمان  در نشست  خبری با همتای عراقی خود گفت، ایران تا پایان در مبارزه با تروریسم در کنار ملت عراق خواهد ایستاد.
محمد جواد ظریف، در این نشست گفت که ایران تا پایان در مبارزه با تروریسم، کنار ملت عراق خواهد ایستاد.
ظریف گفت: مردم و دولت عراق می‌دانند که مردم ایران در کنار آنها و برای پیشرفت و امنیت و ثبات در عراق ایستاده است.
وی افزود: روابط خوب ایران با همه‌ طوایف عراق بر کسی پوشیده نیست، و دو کشور دارای مشترکات فراوان سیاسی، اعتقادی، تاریخی و نیز دارای چالش‌های مشترک در روابط دو جانبه و منطقه هستند.
ظریف همچنین گفت که خوشحالیم که سرانجام مجامع بین‌الملل به خطر تروریسم و افراطی‌ گری در عراق پی بردند.
وزیر امور خارجه کشورمان ادامه داد که ایران نخستین کشوری بود که به کمک مردم عراق در مبارزه با افراط شتافت و به عنوان وظیفه همسایگی با این تهدید مشترک برخورد کرد.
محمد جواد ظریف گفت : ایران خواهان روابط سالم، مشترک و برادرانه با کل منطقه است و تهدیدات و خطرات در منطقه همه کشورها را تهدید می‌کند و برای ما مردم عراق از شیعه و کرد و سنی همه در یک مبارزه مشترک و در مقابل یک دشمن مشترک قرار دارند.
ظریف از کمک مسئولان و مردم عراق برای میزبانی زائران اربعین حسینی تشکر کرد و ابراز امیدواری کرد اربعین امسال به عنوان نماد وحدت بدون هیچ مشکلی برگزار شود.
ابراهیم جعفری، وزیر امور خارجه عراق نیز در این نشست خبری گفت: سفر به ایران در چارچوب تعمیق روابط و تاکید بر فصل مشترک‌های دو کشور انجام شده است.
وی افزود: یک خطر راهبردی مشترک که حضور داعش در خاک عراق است دو کشور را ملزم می‌ کند که روابط را به عالی‌ ترین سطح برسانند.
وزیر امورخارجه عراق گفت که در نشست با ظریف درباره آخرین تحولات عراق توضیحاتی ارائه کرده است.
وی افزود: روند سیاسی و نظامی در عراق پیش می‌ رود و به موفقیت‌های بسیاری در مبارزه با داعش نائل شده‌ ایم.
ابراهیم جعفری همچنین ادامه داد: به هماهنگی‌های بیشتر با ایران چشم دوخته‌ ایم که به نفع دو کشور و منطقه پیش برود و از ایران برای مواضع انساندوستانه‌ اش قدردانی می‌کنیم.
وزیر امور خارجه عراق گفت: اکنون همه تشکل‌های عراق علیه تروریسم و داعش بسیج شده است و مرجعیت عراق نیز مردم را بدون فرقه گرایی علیه این تهدید بسیج کرد.
وی افزود: نیروهای داعش از همه قاره‌ها آمده‌ اند، بنابراین ما با یک خطر جهانی زیر پرچم داعش برخورد می‌کنیم و این ناقوس خطر برای همه کشورهاست، زیرا بازگشت تروریست‌ها به کشورهای غربی تهدیدات بسیاری برای آنها به همراه خواهد داشت.
رئیس دستگاه دیپلماسی عراق همچنین گفت، سیاست خارجی عراق بر اساس برقراری روابط دوستانه با کشورها است و ما در زمانی که بین ترکیه و سوریه نیز اختلاف است، برای کاستن این شکاف با طرف‌های ترک گفت‌ و گو می‌کنیم.
ابراهیم جعفری امروز وارد تهران شد و سه‌ شنبه صبح نیز در نشست  جهان علیه خشونت و افراط گری که در تهران برگزار می شود، شرکت خواهد کرد.
ولید المعلم، وزیر امور خارجه سوریه نیز در این نشست شرکت خواهد کرد.
نشست بین المللی جهان علیه خشونت و افراط گری با مشارکت 40 کشور برگزار می شود.
وزرای امور خارجه برخی کشورها از جمله پاکستان، افغانستان و نیکاراگوئه در این نشست حضور می یابند.
برگزاری این کنفرانس در سالگرد تصویب پیشنهاد رئیس جمهوری اسلامی ایران درباره جهان خالی از خشونت و افراطی گری در مجمع عمومی سازمان ملل در 19 آذر ماه 1392 (10 دسامبر 2013) در قالب قطعنامه، تدارک دیده شده است.
کد N618182