ظریف در پاسخ به ایسنا:

زمینه‌های خوش‌بینی درباره توقف داعش را شاهدیم

ايران,عراق,محمدجواد ظريف,داعش

وزیر خارجه کشورمان گفت: زمینه‌های خوش‌بینی در رابطه با توقف داعش در عراق و شکست‌های پیاپی آن با حضور مردم، مرجعیت و دولت عراق را شاهد هستیم.

به گزارش خبرنگار سیاسی خارجی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، محمدجواد ظریف وزیر خارجه کشورمان در کنفرانس خبری با همتای عراقی‌اش که یکشنبه شب در محل وزارت خارجه برگزار شد در پاسخ به سوال ایسنا مبنی بر این‌که شما از درک جدیدی در میان کشورهای منطقه و بین‌المللی برای مبارزه علیه داعش و نیز تهدید آن برای دنیا صحبت کردید آیا اتفاق جدیدی افتاده یا در آینده باید منتظر تحولی جدید در این خصوص باشیم؟ گفت: برخی فکر می‌کردند در کوتاه مدت داعش و حمایت از گروه‌های تکفیری برایشان منافعی دارد اما امروز آن‌ها به این درک رسیده‌اند که نه تنها هیچ نفعی ندارد بلکه خطری استراتژیک است که نمی‌توان آن را نادیده گرفت.

وی گفت: باید منتظر باشیم این درک و تحول اثرش را در عملکرد دوستان ما در منطقه و کشورهای دیگر بگذارد و زمانی که این تاثیر گذاشته شود می‌توان با حرکت افراطی‌گری و داعش در منطقه به طور ریشه‌ای برخورد کرد.

وزیر خارجه تاکید کرد: زمینه‌های خوش‌بینی در این خصوص وجود دارد و آن توقف داعش در برخی مناطق و شکست‌های پیاپی این گروه افراطی را شاهدیم که با حضور فداکارانه مردم عراق از جمله اهل سنت، شیعیان و کردها صورت گرفته است.

ظریف همچنین در این زمینه به «حضور پررنگ مرجعیت و اقدامات موثر و مفید دولت العبادی» اشاره کرد و افزود: اقدامات دولت عراق آینده خوبی را در جلوگیری از اقدامات افراطی‌گری در عراق نوید می‌دهد.

ادامه دارد...

کد N618062