ظریف دز مزاسم روز دانشجو:

دانشجویان آنچه در عرصه روابط خارجی اتفاق می‌افتد، نقد کنند

سیاست خارجی

دانشجویان آنچه در عرصه روابط خارجی اتفاق می‌افتد، منصفانه نقد کنند

مراسم بزرگداشت 16 آذر روز دانشجو در دانشکده روابط بین‌الملل وزارت امور خارجه با حضور وزیر امور خارجه کشورمان برگزار شد.

به گزارش ایلنا، محمدجواد ظریف در این مراسم در سخنانی روز دانشجو را به عنوان نماد بزرگداشت و تکریم مقام دانشجو که مقام جویای علم، آزاداندیشی و آزادنگری است، گرامی داشت.

وی دانشجویان را مهم‌ترین سرمایه کشور خواند که در پرتو آزادی منبعث از انقلاب اسلامی و با استعانت از ارواح طیبه شهدای جنبش دانشجویی در حال تحصیل علم هستند.

ظریف دانشگاه را مرکز فکر و اندیشه دانست و تاکید کرد: دانشجوی ایرانی نباید صرفا استفاده‌کننده نظریات دیگران باشد. ما نیاز داریم ضمن آگاهی از همه تفکرات و واقعیات جهان اطراف، خودمان صاحب‌فکر، اندیشه و تفکر باشیم.

وزیر امور خارجه کشورمان بر لزوم تولید علم و نظریه‌پردازی در زمینه سیاست خارجی در داخل کشور تاکید کرد و افزود: قبل از پیروزی انقلاب اسلامی اندیشه‌ورزی در محیط دانشگاهی به مفهوم مقابله با استبداد بود و در شرایط کنونی اندیشه‌ورزی به معنی جهاد آماده‌سازی کشور برای حضور در عرصه بین‌المللی و مقابله با بدخواهان کشور است.

ظریف هم‌چنین لزوم مجهز شدن دانشجویان حوزه علوم سیاسی و روابط بین‌الملل به ابزار شناسائی محیط پیرامونی جمهوری اسلامی ایران و پیش‌بینی آینده منطقه و جهان را خاطرنشان کرد و افزود: از دیگر موضوعاتی که وزارت امور خارجه و دستگاه دیپلماسی نیازمند محیط‌های دانشگاهی است نقد، نظارت و رسیدگی عالمانه و به دور از تعصبات جناحی و سیاسی بر عملکرد این دستگاه است.

وی تاکید کرد: دانشجویان و دانش‌پژوهان می‌توانند در این حوزه همواره ناظر و ناقد بوده و آنچه در عرصه روابط خارجی اتفاق می‌افتد را منصفانه و مبتنی بر واقعیات نقد کنند.

وزیر امور خارجه کشورمان آگاهی‌بخشی عمومی و تولید مطالب علمی قابل استفاده در محیط‌های داخلی و بین‌المللی را از دیگر وظایف دانشجویان حوزه علوم سیاسی و روابط بین‌الملل دانست.

ظریف با بیان اینکه ما امروزه در حوزه روابط بین‌الملل حرف داریم، تصریح کرد: ما باید حرف‌های خود که حرف‌هایی منطقی و مبتنی بر دیدگاه‌های انقلابی است را بیان کنیم.

در پایان این مراسم نیز وزیر امور خارجه کشورمان با اهدای لوح تقدیر از تعدادی از دانشجویان نمونه دانشکده روابط بین‌الملل که در مقاطع بالاتر پذیرفته شده‌اند تشکر و قدردانی کرد.

کد N617983