ظریف در آئین نکوداشت روز دانشجو:

دانشجویان مهمترین سرمایه کشور هستند

سیاسی

مراسم بزرگداشت 16 آذر روز دانشجو در دانشکده روابط بین الملل وزارت امور خارجه با حضور محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، وزیر امور خارجه کشورمان در این مراسم طی سخنانی روز دانشجو را به عنوان نماد بزرگداشت و تکریم مقام دانشجو که مقام جویای علم، آزاد اندیشی و آزاد نگری است، گرامی داشت.

 محمد جواد ظریف دانشجویان را مهمترین سرمایه کشور خواند که در پرتو آزادی منبعث از انقلاب اسلامی و با استعانت از ارواح طیبه شهدای جنبش دانشجوئی در حال تحصیل علم هستند.

 وی دانشگاه را مرکز فکر و اندیشه دانست و تاکید کرد: دانشجوی ایرانی  نباید صرفا استفاده کننده نظریات دیگران باشد. ما نیاز داریم ضمن آگاهی از همه تفکرات و واقعیات جهان اطراف، خودمان صاحب فکر، اندیشه و تفکر باشیم.

وزیر امور خارجه کشورمان بر لزوم تولید علم و نظریه پردازی در زمینه سیاست خارجی در داخل کشور تاکید کرد و افزود: قبل از پیروزی انقلاب اسلامی اندیشه ورزی در محیط دانشگاهی به مفهوم مقابله با استبداد بود و در شرایط کنونی اندیشه ورزی به معنی جهاد آماده سازی کشور برای حضور در عرصه بین المللی و مقابله با بدخواهان کشور است.

 محمد جواد ظریف همچنین لزوم مجهز شدن دانشجویان حوزه علوم سیاسی و روابط بین الملل به ابزار شناسائی محیط پیرامونی جمهوری اسلامی ایران و پیش بینی آینده منطقه و جهان را خاطر نشان ساخت و اضافه کرد: از دیگر موضوعاتی که وزارت امور خارجه و دستگاه دیپلماسی نیازمند محیط های دانشگاهی است نقد، نظارت و رسیدگی عالمانه و به دور از تعصبات جناحی و سیاسی بر عملکرد این دستگاه است.

وی تاکید کرد: دانشجویان و دانش پژوهان می توانند در این حوزه همواره ناظر و ناقد بوده و آنچه در عرصه روابط خارجی اتفاق می افتد را منصفانه و مبتنی بر واقعیات نقد کنند.

وزیر امور خارجه کشورمان آگاهی بخشی عمومی و تولید مطالب علمی قابل استفاده در محیط‌های داخلی و بین المللی را از دیگر وظایف دانشجویان حوزه علوم سیاسی و روابط بین الملل دانست.

 وی با بیان اینکه ما امروزه در حوزه روابط بین الملل حرف داریم، تصریح کرد: ما باید حرفهای خود که حرفهائی منطقی مبتنی بر دیدگاههای انقلابی است را بیان کنیم .

در پایان این مراسم نیز وزیر امور خارجه کشورمان با اهداء لوح تقدیر از تعدادی از دانشجویان نمونه دانشکده روابط بین الملل که در مقاطع بالاتر پذیرفته شده اند تشکر و قدردانی کرد.