حاشیه های مراسم 16 با حضور روحانی؛

انتقاد از هوایی که نفس می کشیم تا عدم جوانگرایی در دولت

سیاسی

مراسم 16 آذر با حضور رئیس جمهور در دانشگاه علوم پزشکی بدون حضور تشکل های اصولگرا برگزار شد.

به گزارش خبرنگار مهر، مراسم روز دانشجو با حضور حجت الاسلام روحانی رئیس جمهور در دانشگاه علوم پزشکی ایران برگزار شد.

-در محوطه دانشگاه پلاکاردهایی به طور جداگانه برای خیر مقدم به رئیس جمهور، فرهادی وزیر علوم و قاضی زاده هاشمی وزیر بهداشت نصب شده بود. همچنین در محوطه بیرون دانشگاه کارهایی از سالار عقیلی در وصف وطن و همچنین نوحه خوانی محمود کریمی در حال پخش بود.

- تمامی دانشجویانی که می توانستند به سالن هزار نفری همایش های بین المللی رازی دانشگاه ایران وارد شوند کارت سفیدرنگی به دست داشتند که روی آن شعار امید، عقلانیت و پیشرفت نوشته شده بود و دانشجویانی که این کارت سفید را نداشتند نمی‌توانستند وارد سالن شوند.

برخلاف آیین آغاز سال تحصیلی دانشگاهها در دانشگاه تهران که  اکثریت سالن را اساتید و کارمندان دانشگاه تشکیل داده بودند، در مراسم امروز اکثر حضار از دانشجویان بودند.

- بر روی سن 2 بنر نصب شده بود که یک بنر همانند طرح روی کارت ورود دانشجویان بود و بنر دیگر مربوط به اربعین حسینی بود که این جمله امام خمینی(ره) بر آن نقش بسته بود: « محرم و صفر است که اسلام را زنده نگه داشته است»

- قبل از شروع مراسم، نواهایی از کویتی پور مداح اهل بیت در سالن پخش شد. سپس گروه موسیقی سنتی در وصف امام رضا(ع) قطعه ای را اجرا کرد. زمانی که این گروه موسیقی می خواست دومین قطعه خود را اجرا کند مسئولان سالن اطلاع دادند که رئیس جمهور می‌خواهد وارد سالن شود.

- روحانی به همراه وزیر علوم، وزیر بهداشت و حجت اسلام رحیمیان وارد سالن شد.

- سپس مجری پشت تریبون قرار گرفت و با گرامی داشتن یاد شهیدان 16 آذر سال 32 گفت: یاد و خاطره ستاره درخشان علم آیت الله بهشتی، مرتضی مطهری، شهید علی شریعتی، منادی وحدت دانشگاه شهید مفتح، ابوذر زمان شهید طالقانی، سردار دهلاویه شهید چمران و سرداران شهید همت و باکری، خرازی و زین الدین و باقری و شهدای عرصه علم و فناوری، شهریاری، علیمحمدی، رضایی نژاد، احمدی روشن را گرامی می داریم و دانشجویان نیز با نام بردن هر یک از این شهیدان توسط مجری آنان را مورد تشویق خود قرار دادند.

- سپس مجری گفت: نماینده 10 تشکل صنفی و دانشجویی برای سخنرانی در این مراسم انتخاب شده‌اند و یک نماینده از جریان اصولگرا و یک نماینده از جریان اصلاح طلب. وی گفت: نماینده بسیج به دلیل آنکه شرط گذاشتند نماینده هر چهار تشکل اصولگرا در این مراسم سخنرانی کند و به دلیل ضیق وقت با این شرط آنان موافقت نشد، از سخنرانی در این مراسم انصراف دادند.

- ابتدا حاجی میر اسماعیلی رئیس دانشگاه علوم پزشکی برای ارائه خیرمقدم به رئیس جمهور و حضار پشت تریبون قرار گرفت. وی در بخشی از سخنان خود یادآور شد: گرچه 16 آذر گذشته است اما هنوز فریاد آرمانخواهی در دانشگاهها طنین انداز است و نشان از پایمردی و ایستادگی دانشجویان مسلمان در برابر نظام سلطه دارد.

- عضو کانون فرهنگی هنری، سینا توکلی به عنوان اولین نماینده تشکل های دانشجویی پشت تریبون قرار گرفت. وی ضمن تشکر از حضور منتخب مردم در جمع سفید پوشان جامعه پزشکی با انتقاد از بودجه فرهنگی دانشگاه‌ها، گفت: دانشگاهها برای برگزاری ساده ترین برنامه فرهنگی با غول بودجه مواجه می شوند و ما با یک سیاست فرهنگی و هنری مشخصی سر و کار نداریم.

- این دانشجوی پزشکی گفت: وقتی که فرهنگمان سفارشی می شود جای تعجب نیست که هویت مان نمایشی شود. 16 آذر روز نالیدن نیست بلکه روز به پا خاستن است، امروز صورت جامعه ایرانی دارد از اسید می سوزد. وی در ادامه سخنان خود با انتقاد از آلودگی هوا گفت: محیط زیست! این چه هوایی است که داریم نفس می کشیم، هر روز به کویرهای ایران اضافه می شود.

- سپس نماینده کانون دانشجویی هلال احمر از دانشگاه آزاد اسلامی کردستان برای بیان دغدغه هایش با رئیس جمهور پشت تریبون رفت. این دانشجو با اشاره به خدمات سازمان جوانان هلال احمر گفت: لازم است تمامی جوانان آمادگی کامل برای مقابله با حوادث طبیعی و بلایا داشته باشند و ما اعلام می کنیم این آمادگی را داریم که به سایر جوانان و دانشجویان این مهارت را آموزش دهیم.

- بعد از صحبت های این دانشجوی کرد، مجری گفت: نوبت نماینده بسیج است و ما الان باید شاهد سخنرانی نماینده بسیج می بودیم و باز هم از آقای امیرآبادی نماینده بسیج دانشجویی تقاضا داریم که در همین وقت محدود 4 دقیقه بیایند و صحبت های خود را ارائه دهند.

- سپس عضو انجمن علمی دانشجویان، شهرام شیرمحمدی پشت تریبون رفت و از دغدغه علمی دانشجویان گفت. وی همچنین از حذف بودجه علمی دانشجویان انتقاد کرد و خطاب به رئیس جمهور گفت: آیا این همان امید است! وی در پایان سخنرانی اش گفت: من در صحبت هایم به یک تدبیر و دو امید اشاره داشتم.

-همچنین عضو نشریات فعال دانشجویی حسین ادیانی پشت تریبون رفت و گفت از اینکه برای اولین بار این فرصت داده شد که نماینده یک میلیون و 700 هزار دانشجوی دانشگاه آزاد فرصت گفتگو با رئیس جمهور را پیدا کند سپاسگزاری می کنم. وی همچنین گفت از تدابیر آیت الله هاشمی رفسنجانی، مدیریت قابل تحسین میرزاده، سعه صدر طاها هاشمی و خدمات قابل تقدیر فرجی دانا تشکر می کنم. وی همچنین خطاب به رئیس جمهور گفت: هنوز تا تحقق کامل وعده هایتان راه بسیاری مانده است. این دانشجو از ممیزی نشریات دانشجویی انتقاد کرد و گفت: خط قرمزهای داخل دانشگاه از بیرون دانشگاه بیشتر است و این برازنده دولتی که رئیس آن اهل قلم و ادب است، نیست. وی همچنین با انتقاد از ضعف رسانه ای دولت، گفت: رئیس جمهور لطفا مدیرانی که در راستای منویات شما عمل نمی کنند را برکنار کنید.

- سپس عضو شوراهای صنفی وحید کریمی به بیان دغدغه‌های صنف خود پرداخت و گفت: ما از رئیس جمهور پیشین دل خوشی نداریم اما از دولت شما جز تدبیر و امید ندیدیم و شما جو پادگانی را از دانشگاه گرفتید و خوشحالیم که امروز رئیس جمهور ما سرهنگ نیست.

- نوبت به روح الله طالبی قهرمان المپیک تکواندو رسید. این دانشجو گفت من عادت دارم حرفهایم را در میدان بزنم تا از پشت تریبون. وی ورزش را عامل مهمی برای پیشگیری از بیماری ها، تهذیب و اخلاق دانست و گفت شادابی دانشجو، شادابی جامعه را در پی دارد و این فراهم نمی شود جز با افزایش سرانه ورزشی برای دانشجویان.

- در ادامه بشیر معتمدی نماینده سازمان جهاد دانشجویی پشت تریبون رفت. این نماینده تشکل دانشجویی برخلاف دیگر دانشجویان مسن بود و صحبت‌هایش برای دانشجویان کسل کننده؛ وی از کمرنگ شدن جهاد دانشگاهی در دانشگاه‌ها گله کرد و گفت: تنگ نظری های عده ای موجب کمرنگ شدن جهاد دانشگاهی شده است. وی همچنین با اشاره به مدیران دولتی گفت: انتظار می رفت در سطوح اولیه از مدیران باتجربه استفاده شود اما در دیگر سطوح از نیروهای جوان استفاده می کردیم که این امر عملی نشده است و دانشجویان با تشویق خود از این انتقاد معتمدی حمایت کردند.

- عضو کانون قرآن و عترت از دیگر دانشجویانی بود که برای سخنرانی در این مراسم دعوت شده بود. وی در سخنرانی خود از محصور ماندن قرآن در میان دانشجویان گله مند بود و گفت: اخلاق، گمشده دنیای امروز است.

- نوبت به تشکل گفتمان اصلاح طلبی رسید. نماینده طیف اصلاح طلب نیر در این مراسم اعلام کرد که قصد انصراف داشته‌اند اما به احترام خون شهدای 16 آذر انصراف نداده اند. وی در سخنان خود با اشاره به مراسم امروز انجمن اسلامی دانشگاه تهران به مناسبت 16 آذر گفت:  طبق روال همه ساله در این برنامه باید  پیام خاتمی پخش می شد؛ اما امروز به ما گفته اند که طبق حکمی حق پخش پیام خاتمی را ندارید. دانشجویان نیز در ادامه شعار «سلام بر روحانی، درود بر خاتمی» را سر دادند.

- سپس نماینده بسیج پشت تریبون قرار گرفت و خطاب به رئیس جمهور گفت: ما به احترام شما و به احترام نظام جمهوری اسلامی ایران به این مراسم آمده ایم و خود را برای این فرصت آماده کرده بودیم تا صحبت ها و موضوعاتی را با شما در میان بگذاریم، اما ترجیح می دهیم در فرصتی بهتر و فراختر صحبت های خود را ارائه کنیم خوشحالیم که ما را از دو تشکل اصلاح طلب و اصولگرا جدا می‌دانید.

- بسیج دانشجویی بدلیل عدم سخنرای در مراسم 16 آذر ، پیام خود را به صورت کتبی خطاب به رئیس جمهور  منتشر کرد.

- در بخشی از  پیام تشکل بسیج آمده است: ما راه برون رفت از سختی ها و ناملایمات را اتکاء به قوت داخلی و همچنین اقتصاد مقاومتی می دانیم نه اینکه چشمانمان را در انتظار سراب بیگانگان به سخره، بی‌بهرگی بنشانیم... در ادامه این پیام تاکید شده است: قوت دولتمان را صادقانه می گوییم و ضعفش را منصفانه اظهار می کنیم... هر چند در راه تحقق آرمان های انقلاب اسلامی مان از هیچ تعاونی فروگذاری نخواهیم کرد، البته مطالباتی داریم که صرفاً محدود به میدان سیاست نبوده و افق های تخصصی تری چون سلامت، اقتصاد، کشاورزی و .... را نیز دیده است.

- سپس کلیپ «ای ایران»علیرضا نوری پخش شد که همراه با این سرود، تصاویری از آیت الله مدرس، آیت الله کاشانی، مرحوم مصدق، شهیدان باهنر، رجایی، بهشتی، شریعتی، چمران و مطهری و همچنین سردار قاسم سلیمانی پخش شد که هر یک از این شخصیت ها مورد تشویق بی حد دانشجویان قرار گرفتند.

-نوبت به سخنرانی رئیس جمهور رسید. مجری با این دو بیت شعر از رئیس جمهور برای ایراد سخنرانی دعوت کرد. "ما را به میکده خود راه دهید/ وز آفت آسمان پناهی بدهید/ مستان به زمستان سر گرمی دارند/ ما را هم از این نمد کلاهی بدهید"

- رئیس جمهور سخنان خود را با تعریف جنبش دانشجویی آغاز کرد و گفت: اگر نگذاشتند جایی دانشجو انتقاد کند، حداقل نسبت به دولت می تواند انتقاد کند؛ چرا که دیوار دولت از همه دیوارها کوتاهتر است. هر کسی از هر مناسبتی از گوجه فرنگی گرفته تا انرژی هسته ای نقدش را نسبت به دولت روا می دارد.

- نحوه انتخاب وزیر علوم که به یکی از محورهای دائمی سخنرانی های رئیس جمهور تبدیل شده است، امروز نیز بخشی از سخنرانی های رئیس جمهور به وزارت علوم اختصاص یافت. روحانی گفت: می توانستم وزیری را با صاحبان نفوذ انتخاب کنم و وزیری با رای بالا بر مسند بنشیند اما بنای دولت این چنین نیست که دانشجویان حاضر در سالن شعار «روحانی متشکریم» را سر دادند.

-همچنین در میانه سخنرانی رئیس جمهور برخی دانشجویان شعار «پیام ما روشن است حصر باید بشکند» و «رئیس جمهور شما به ما قول دادید» سر دادند. روحانی نیز در پاسخ این دانشجویان گفت: راه ما و مسیر ما همانی است که از اول به شما وعده دادیم و این وعده ما با شما شکستنی نیست که دانشجویان شعار «روحانی حمایتت می کنیم» سر دادند.

- رئیس جمهور همچنین در پایان سخنان خطاب به وزیران گفت: از وزیران می خواهم که دغدغه ها و نقدهایی که دانشجویان در این مراسم بیان کردند را بررسی و نتیجه آن را به من گزارش دهند تا آنهایی که شدنی است را عملی کنیم.