حاشیه‌های مراسم 16 آذر با حضور رییس‌جمهور؛

روز دانشجو، روز به پا خاستن است

رييس‌جمهور, حسن روحاني, 16 آذر

مراسم روز دانشجو همراه با بیان دغدغه‌های دانشجویان در حضور رییس‌جمهور برگزار شد، اما نمایندگان بسیج دانشجویی با وجود اختصاص وقت مساوی با دیگر تشکل‌های دانشجویی به این تشکل ترجیح دادند در وقت دیگر از دغدغه‌های خود بگویند.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، دومین مراسم روز دانشجو با حضور روحانی در جایگاه ریاست جمهوری ایران با تلاوت آیات قرآن کریم و طنین سرود جمهوری اسلامی در دانشگاه علوم پزشکی ایران آغاز شد.

دانشجویان حاضر در این مراسم شاخه‌های گل رز در دست داشتند و گلوهایی آماده برای از مرگ فریاد زدن و یا از زندگی سرودن. چنانچه در بین شعارهای آن‌ها از مرگ و زندگی؛ هردو شنیده می‌شد؛ «روحانی زنده باد . . . » و یا این‌که «دانشجو می‌میرد ذلت نمی‌پذیرد» از جمله شعارهای مراسم 16 آذر امسال بود.

مرور برخی مقاطع تاریخ ایران و اسم‌هایی که برده می‌شد و تاکید بر روی هر اسم در طول مراسم در میان دانشجویان شوق می‌آفرید و آن‌ها این شوق را با دست زدن نشان می دادند، فضای دانشگاه علوم پزشکی ایران وقتی از شهیدان احمد قندچی ، آذر شریعت رضوی، مصطفی بزرگ‌نیا و در ادامه آیت الله بهشتی ، مرتضی مطهری ، علی شریعتی، دکتر مفتح ، آیت الله طالقانی، مصطفی چمران، همت باکری، کاظمی ، خرازی، زین الدین ، باقری ، شهریاری، علی محمدی،‌رضایی نژاد و احمدی روشن نام برده شد، این چنین بود.

دکتر حاجی میراسماعیلی رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران که این مراسم در دانشگاه او برگزار شد در ابتدای مراسم به روی سن آمد و از این‌که دانشگاه علوم پزشکی ایران در دولت تدبیر و امید امکان احیای مجدد یافت، ابراز خوشحالی کرد. وزیر بهداشت نیز مورد قدردانی او قرار گرفت.

مجری برنامه در این مراسم توضیح داد که از تمامی تشکل‌ها، انجمن‌ها و کانون‌ها دعوت شده تا نمایندگان‌شان مطالب خود را عنوان کنند. در این میان تشکل‌های چهارگانه اصولگرا خواستار ارائه سخن از سوی تمامی این تشکل‌ها بودند که بدلیل محدودیت وقت این امکان فراهم نبود و با توجه به این موضوع آن‌ها خود گفتند که سخنرانی نخواهند داشت. اگرچه در خلال سخنان نمایندگان دانشجویی بار دیگر از سوی مجری خواسته شد که اگر یکی از نمایندگان این تشکل‌ها خواستار صحبت کردن است مانعی نیست.

امیر آبادی نماینده بسیج دانشجویی به روی سن رفت و گفت: ما به احترام شما حاضرین، نظام جمهوری اسلامی ایران و آقای رئیس‌جمهور برای این برنامه خود را آماده کرده بودیم . با احترام به حریت تشکل‌های دانشجویی در فرصتی فراخ‌تر سخنان خود را ارائه خواهیم داد.

اما در این نشست که بسیج دانشجویی ترجیح داد، سخن نگوید نمایندگان دیگر تشکل‌ها در حضور رییس جمهور لب به سخن گشودند، یکی از این نمایندگان دانشجویی گفت که روز شانزده آذر، روز نالیدن نیست، بلکه روز به پا خاستن است . یکی از آن‌ها خواستار بر کنار شدن مدیرانی شد که به وعده های روحانی عمل نمی‌کنند. دیگری از پارتی و مدرک خواستن برای پیدا کردن کار مناسب گفت و یکی از دانشجویان نیز از بودجه کم در عرصه ورزش انتقاد کرد. آن یکی از محجور ماندن فعالیت های قرآنی در دانشگاه ها گلایه کرد و یکی دیگر دوران خطابه های یک طرفه را به پایان رسیده خواند.

نماینده یکی از تشکل‌ها خواستار رسیدگی پیگیرانه نسبت به پرونده‌های کهریزک و کوی دانشگاه شد و گفت که تلاش دولت تدبیر و امید به انتظار نشسته است.

در کلیپی که در ادامه پخش شد از ستارخان تا شهید کاظمی حضور داشتند. شیخ فضل‌الله نوری، مدرس، مصدق، امام خمینی(ره)، بازرگان، عسکراولادی و مهدوی کنی، باهنر و رجایی، بهشتی، رهبر معظم انقلاب ،‌هاشمی، شریعتی ، چمران و صدر، مطهری ، شهیدان هسته‌ای ، جانبازان دفاع مقدس هر کدام مورد تشویق حضار و دانشجویان قرار گرفتند.
کد N617402