پادشاه اردن: اخوان المسلمین از بهار عربی سوء‌استفاده کرد

اردن,اخوان المسلمين

پادشاه اردن تاکید کرد که اخوان المسلمین موجودیتی سازمان یافته است که از مجموعه قیام‌های محبوبی که در جهان عرب رخ داده و به بهار عربی مشهور است سوء استفاده کرده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، عبدالله دوم پادشاه اردن در مصاحبه با سی بی اس گفت که گروه اخوان المسلمین یک سازمان رسمی در کشورش است.

وی تاکید کرد که دولتش در آغاز بهار عربی از اخوان المسلمین خواسته است تا در روند سیاسی اردن مشارکت کند.

پادشاه اردن افزود که اخوان المسلمین اولین حزب سیاسی بوده است که وی در زمان آغاز بهار عربی با آن‌ها مذاکره کرده است.

ملک عبدالله گفت که اخوان المسلمین خواسته‌هایی از جمله تغییر قانون اساسی، ایجاد دادگاه قانون اساسی و تشکیل کمیته مذاکرات ملی داشته است که بیشتر خواسته‌های این گروه برآورده شد.

با این حال وی تاکید کرد که اخوان المسلمین نپذیرفت که بخشی از کمیته مذاکرات ملی باشد. پادشاه اردن تاکید کرد: بهار عربی در ابتدا با درخواست‌های زنان و مردان آزادی خواه آغاز شد اما این بهار بعدا از سوی اخوان المسلمین که جامعه سازمان یافته است، مورد سوء‌ استفاده قرار گرفت. اخوان المسلمین جای جوانان ترقی خواه را که در مصر انقلاب کردند، گرفت. در اردن این گروه ترجیح داد که در خیابان‌ها بماند.

روابط دولت اردن با گروه اخوان المسلمین از ماه آوریل سال جاری میلادی بر سر مسائلی نظیر مصر، عراق، سوریه، فلسطین و توسعه منطقه‌ای تیره شده است.

انتهای پیام

کد N617091