تاکید دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس بر نقش مهم ایران در منطقه

سیاسی

دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس گفت: ایران نقش مهمی در منطقه دارد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) عبداللطیف الزیانی، در گفت‌وگو با روزنامه عکاظ - چاپ عربستان درباره تغییر در مواضع کشورهای عضو شورا در قبال ایران در اجلاس آتی در دوحه بیان کرد: در واقع مواضع کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس در قبال ایران ثابت و علنی است و این مواضع بر خواست صادقانه (کشورهای عضو) در ایجاد روابط همکاری سازنده میان ایران و کشورهای عضو در قبال جزایر سه‌گانه تاکید دارد.

وی مدعی شد: هم‌چنین کشورهای عضو شورا بر مواضع ثابت و مخالفتی خود با ادامه "اشغال جزایر سه‌گانه " تاکید داشته و از حق حاکمیت امارات بر این جزایر، آب‌های منطقه‌یی، حریم هوایی، فلات قاره و منطقه اقتصادی جزایر سه‌گانه به عنوان بخش جدایی‌ناپذیر امارات حمایت می‌کند.

به گزارش ایسنا، ادعای الزیانی در حالی است که بر اساس اسناد تاریخی جزایر سه‌گانه جزو لاینفک ایران است.

دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس در ادامه هرگونه تصمیم‌گیری و اقدامات ایران در جزایر سه‌گانه را باطل اعلام کرد و گفت که این گونه اقدامات چیزی از وقایع تاریخی و حقوقی که بر حق حاکمیت امارات بر جزایر سه‌گانه دلالت دارد، را تغییر نمی‌دهد.

وی هم‌چنین از سوی کشورهای عضو شورا، ایران را به پاسخ به آن چه که درخواست‌ها و تلاش‌های امارات برای حل این مساله به واسطه انجام گفت‌وگوها و ارجاع به دادگاه لاهه خوانده شد، فرا خواند.

الزیانی در ادامه به برنامه هسته‌یی ایران اشاره کرد و گفت که کشورهای عضو شورا همواره بر مواضع ثابت خود درباره اهمیت عاری‌سازی خاورمیانه از سلاح‌های کشتار جمعی و سلاح‌های هسته‌یی تاکید و امید دارد که مذاکرات هسته‌یی جاری میان ایران و1+5 به راه حل فراگیری برسد.

وی افزود که کشورهای عضو هم‌چنین در تماس‌ها و نشست‌های‌شان با ایرانی‌ها و دیگر کشورها و همه محافل بین‌المللی بر این مواضع خود تاکید دارند. امیدواریم که تلاش کشورهای عضو شورا و هم‌چنین تلاش‌های بین‌المللی در توسعه مثبت این مسایل به ثمر بنشیند.

الزیانی در ادامه بر اهمیت روابط همکاری میان کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس و ایران بر اساس اصل احترام به حاکمیت کشورهای منطقه، مداخله نکردن در امور داخلی کشورهای عضو شورا، احترام به اصل حسن هم‌جواری و خودداری در استفاده از زور و تهدید تاکید کرد و گفت: ایران کشور همسایه‌ای است که نقش مهمی در منطقه دارد. هم‌چنین روابط تمدنی بسیاری میان ما و ملت ایران وجود دارد و امیدواریم که این کشور نقش سازنده و حمایتی از امنیت و ثبات منطقه‌یی داشته باشد.

انتهای پیام

کد N616975