تکلیف مجلس برای سازمان تامین اجتماعی به منظور بیمه کارگران ساختمانی

سیاسی

مجلس سازمان تامین اجتماعی را مکلف به دریافت 7 درصد حق بیمه و 15 درصد عوارض برای تداوم پوشش بیمه‌ای کارگران کرد.

به گزارش خبرنگار پارلمانی مهر، در جلسه علنی روز یکشنبه مجلس شورای اسلامی نمایندگان در بررسی طرح اصلاح ماده 5 قانون بیمه اجتماعی کارگران ساختمانی اعاده شده از شورای نگهبان سازمان تامین اجتماعی را مکلف کردند که با دریافت 7 درصد حق بیمه سهم بیمه‌شده (از کارگر) و 15 درصد مجموع عوارض صدور پروانه (از مالک) نسبت به تداوم پوشش بیمه تمام کارگران ساختمانی اقدام کنند.

در صورت عدم تامین منابع لازم جهت گسترش پوشش بیمه‌ای کارگران با تصویب هیات وزیران افزایش سقف مجموع عوارض تا 20 درصد بلامانع است.

همچنین نمایندگان در اصلاح تبصره این ماده از قانون بیمه اجتماعی کارگران مقرر کردند که مراکز دینی از قبیل مساجد و تکایا، حسینیه‌ها و دارالقرآن‌ها از پرداخت سهم کارفرما معاف بوده و سهم کارفرما از محل ماده 5 قانون تامین می‌شود.

این در حالی است که تا پیش از این براساس تبصره این ماده قانونی مراکز دینی از پرداخت 20 درصد سهم کارفرما معاف بودند که با اصلاح مجلس به منظور تامین نظر شورای نگهبان این 20 درصد حذف شد.

به گزارش مهر، این ماده واحده با 172 رای موافق، 5 رای مخالف و از 7 رای ممتنع از مجموع 229 نماینده حاضر در صحن علنی به تصویب رسید.