موگابه آمریکا را به توطئه‌چینی برای سرنگونی‌اش متهم کرد

آفريقا

رئیس‌جمهوری زیمبابوه، بار دیگر معاون خود و سفارت آمریکا را به توطئه‌چینی برای براندازی دولتش متهم کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، رابرت موگابه، رئیس‌جمهوری زیمبابوه در جریان یک سخنرانی برای 12 هزار تن از اعضای حزب حاکم زانو- پی اف در هراره، پایتخت گفت که جاسوس‌هایش جویس موجورو، معاونش را تعقیب کردند که وارد سفارت آمریکا شده؛ محلی که به عقیده موگابه در آن نشستی مخفیانه با هدف توطئه‌چینی برای ترور وی صورت گرفته است.

در این نشست سه روزه حزب حاکم همچنین مراحل نهایی تعیین گریس موگابه، بانوی اول به عنوان رهبر لیگ زنان حزب زانو- پی اف صورت گرفت.

کنگره حزب همچنین موگابه 90 ساله را برای یک دوره پنج ساله دیگر به عنوان رهبری حزب انتخاب کرد و به وی این اختیار را داد تا معاون و سمت‌های ارشد حزب را انتخاب کند.

موگابه با اشاره به رهبر سابق جمهوری دموکراتیک کنگو، لوران کابیلا که در سال 2001 توسط یکی از محافظان شخصی‌اش ترور شد، گفت: آماده رقابت هستم اما نه به آن صورتی که علیه من توطئه شود.

جن ساکی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت، این اتهامات درباره فعالیت‌های سفارت آمریکا در زیمبابوه بی‌پایه و اساس است و پاسخی برای آن وجود ندارد آمریکا همچنان دوست مردم زیمبابوه است.

موگابه همچنین گفت که با فشارهای همسرش، موجورو را به عنوان معاون در سال 2004 برگزید و به زودی جانشین وی را انتخاب می‌کند.

انتهای پیام

کد N616491