سعید شریعتی:

باید در سیاست‌گذاری‌ها مانع طمع جریانات سیاسی نسبت به دانشگاه‌ها شد

دانشجويي,16 آذر

یک فعال سیاسی با بیان این‌که باید بین دانشگاه‌ها و احزاب تعامل سازنده وجود داشته باشد، گفت: البته نهادهای مسئول دیگر نیز باید وظایف خود را به درستی انجام دهند و سیاستگذاری‌ها به سمتی رود که دانشگاه‌ها مورد طمع جریانات سیاسی نباشند.

سعید شریعتی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با ابراز تاسف از این که از طرف جریان‌های سیاسی نسبت به دانشگاه پیش‌داوری وجود دارد، گفت: تصور آنها این است که جریان رقیب در دانشگاه‌ها سرمایه گذاری کرده است و نگران این موضوع هستند که دانشگاه و محافل دانشجویی کانونی برای اوج‌گیری رقابت‌های سیاسی و روی کارآمدن گروه‌های اصلاح‌طلب در عرصه‌ی سیاسی در آینده نزدیک شوند.

وی افزود: به لحاظ سیاسی به نظر من جا دارد که آقای دکتر فرهادی و همکاران‌شان اولویت پاک کردن چنین ذهنیتی را مورد توجه قرار دهند و نشان دهند که دانشگاه تافته جدا بافته از جامعه نیست و هر چه در آنجا وجود دارد، واقعیت‌هایی است که در جامعه دیده می‌شود.

شریعتی گفت: آقای فرهادی و همکاران‌شان باید بتوانند با تعامل با مجلس نشان دهند که آنچه در دانشگاه‌ها می‌گذرد تحمیل یک جریان سیاسی از خارج دانشگاه به محیط دانشجویی نیست، بلکه واقعیت‌های جامعه است که خود را در دانشگاه بروز می‌دهد و باید اجازه داد که این واقعیت‌ها خود را در دانشگاه نشان دهد و با سرکوب کردن، بستن و مانع شدن و محدودیت نمی‌توان و نمی‌شود چنین واقعیتی را نادیده گرفت.

این فعال سیاسی اصلاح طلب ادامه داد: به هر ترتیب دکتر فرهادی باید هر چه سریعتر وضعیت دانشگاه‌ها را به ثبات برساند.

شریعتی افزود: علاوه بر این موضوع آقای دکتر فرهادی نقش‌آفرینی دانشگاه‌ها در امر کارآفرینی و ثروت‌آفرینی را مد نظر قرار داده بودند و حال با توجه به شرایط کنونی امیدواریم این موضوع پیگیری شود و ما به زودی شاهد رونق و حرکت چرخه اقتصادی کشور به سمت نشاط و رونق باشیم. آقای فرهادی می‌توانند نقش دانشگاه‌ها را در این راستا برجسته کنند و طی سیاست‌گذاری‌ها ارتباط مستمر و موثر دانشگاه و حوزه کارآفرینی صنعت و ثروت آفرینی را شاهد باشیم.

وی در ادامه گفت: آقای دکتر فرهادی می‌تواند شعار توسعه علمی و محیط باز فکری در دانشگاه‌های کشور که مورد توجه دکتر روحانی نیز بوده است را مورد توجه قرار داده و آن را عملیاتی کند.

وی در ادامه این گفت و گو درباره‌ی مرز ورود احزاب سیاسی به محیط دانشگاه‌ها، نیز اظهار کرد:‌ باید دانست که اگر وزارت محترم کشور و سایر نهادهایی که متولی امر توسعه سیاسی هستند به وظایف خود عمل کنند و پاسدار حریم احزاب و گروه‌های سیاسی باشند و این احزاب و گروه‌ها طبق قانون احزاب به فعالیت‌های خود بپردازند سایر نهادها مثل دانشگاه مستقل از احزاب و گروه‌های سیاسی فعالیت خواهند کرد.

شریعتی با بیان این‌که در عین حال معتقدیم سیاست هم از دانشگاه سیراب می‌شود و باید اندیشه‌ای در این محل شکل بگیرد، افزود: وقتی احزاب نتوانند به خوبی فعالیت کنند و همه جریانات به نوعی خواستار مداخله در سیاست باشند از آنجا که یک کانون حاضر و آماده در دانشگاه وجود دارد که می‌توان از آن یاد گیری کرد نمی‌توان انتظار داشت که احزاب دانشگاه‌ها را ترک کنند. در واقع تاوقتی احزاب آزادانه نمی‌توانند فعالیت کنند و محدودیت‌ها برایشان زیاد است چنین انتظاری دور از ذهن به نظر می‌رسد.

این فعال سیاسی اصلاح طلب همچنین تاکید کرد: با این حال قاعده این است که احزاب خود شاخه جوانان و دانشجویان‌ داشته باشند و در عین حال تعامل سازنده با احزاب وجود داشته باشد و البته نهادهای مسئول دیگر نیز وظایف خود را به درستی انجام دهند و سیاستگذاری‌ها به سمتی رود که دانشگاه‌ها مورد طمع جریانات سیاسی نباشند.

انتهای پیام

کد N616230