ابراز تاسف اعضای جبهه پایداری از سخنرانی نکردن حسین شریعتمداری در دانشگاه امیرکبیر

به دنبال عدم موافقت دانشگاه امیرکبیر با سخنرانی حسین شریعتمداری که دعوت از وی بدون درخواست از شورای فرهنگی این دانشگاه صورت گرفته بود، روزنامه کیهان نوشت:

حجت‌الاسلام علی‌اکبر ناصری، نماینده مردم بابل در مجلس شورای اسلامی نیز با غیراصولی خواندن ممانعت از سخنرانی مدیر مسئول کیهان اظهار داشت: فضای دانشگاه‌ها نباید به گونه‌ای باشد که از سخنرانی شخصیت‌های انقلابی چون حسین شریعتمداری که دارای دیدگاه‌ها و نظراتی در راستای نظام و انقلاب هستند، ممانعت به عمل آید.
همچنین قاسم جعفری، سخنگوی کمیسیون آموزش مجلس نیز با اشاره به لغو سخنرانی حسین شریعتمداری گفت: دلیلی ندارد که از شنیدن اظهارنظرهای متفاوت در دانشگاه جلوگیری شود، به خصوص که در این مورد خاص فرد سخنران معمولاً آرام صحبت می‌کند و جلوگیری از سخنرانی چنین افرادی با اعتدال و آزادی بیان سازگار نیست.
در همین رابطه روح‌الله حسینیان ضمن انتقاد از لغو سخنرانی حسین شریعتمداری گفت: دولت به خاطر این بدعت باید اقدامی بیش از عذرخواهی انجام دهد و جلوی این سخت‌گیری‌های بی‌مورد را بگیرد.
نماینده مردم بروجرد نیز با اشاره به اینکه سخنران برنامه 16 آذر بی‌شک تریبون‌های دیگری برای طرح مواضع خود دارد، بیان داشت: آنچه مایه تأسف است محروم شدن دانشگاه امیرکبیر از ابراز مواضع یک عنصر فرهنگی در روز دانشجوست.
بهرام بیرانوند در گفت‌وگو با فارس، تصمیم فوق  را نشان‌دهنده عدم انسجام در تصمیم‌گیری‌های مسئولان این دانشگاه خواند و گفت: مدیران دانشگاه‌ها باید بیش از این بر تصمیمات صحیح خود پافشاری کنند.
وی طرح مباحث و شنیدن مواضع گوناگون را حق دانشجویان ذکر کرد و با اشاره به اینکه در چند جلسه سخنرانی رئیس‌جمهور در دانشگاه هم اجازه طرح سؤال به دانشجویان داده نشد، گفت: این مسئله برای محیط‌های دانشجویی مطلوب نیست.
حجت‌الاسلام علیرضا سلیمی، عضو کمیسیون آموزش مجلس نیز در همین رابطه خاطرنشان کرد: برخی مدعیان «آزادی بیان» هرکجا آزادی بیان با منافع و مواضعشان تضاد داشت صداها را در سینه حبس می‌کنند.
وی با یادآوری شعار «دانستن حق مردم است»که در سالهای پیش سر داده می‌شد، اظهار داشت: کسانی که این شعار را سر میدادند خود دیکتاتورهای کوچکی بودند که راضی نمی‌شدند مردم از واقعیات باخبر شوند.
وی با اشاره به شعار این افراد مبنی بر اینکه «ما اهل گفت‌وگو هستیم»بیان داشت: این افراد حتی با آن طرف آبی‌ها هم گفت‌وگو میکنند اما حاضر به گفت‌وگوی علمی با مخالفان داخلی خود نیستند.
سلیمی تصریح کرد: قطعاًتاریخ درباره برخی مدعیان آزادی بیان قضاوت خواهد کرد اما اینها منتظر باشند که روزی با حرکت دانشجویان از صحنه خارج شوند.

 

17302

کد N616205