تأکید چین بر همکاری با مسکو برای مبارزه با تروریسم

وزیر امور خارجه چین خواستار افزایش همکاری‌های دوجانبه با روسیه برای مقابله با تروریسم شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، وانگ یی، وزیر امور خارجه چین با ارسال نامه‌ای به سرگئی لاوروف، همتای روسی خود حمله تروریستی روز پنج‌شنبه در چچن را به شدت محکوم کرد و در عین حال، خواهان آن شد که همکاری پکن با مسکو در زمینه مبارزه با تروریسم افزایش یابد.

رییس دستگاه دیپلماسی چین در نامه‌ خود به لاوروف نوشت: پکن از تلاش‌های روسیه برای مقابله با تروریسم به شدت حمایت می‌کند و راغب است همکاری های خود را مسکو دوچندان سازد تا از این طریق ثبات ملی دو کشور تامین شود و در عین حال از امنیت جان و مال ملت‌های دو کشور اطمینان حاصل آید.

وزیر امور خارجه چین ضمن محکوم کردن حمله تروریستی روز پنج‌شنبه در چچن بر مخالفت کشورش با تروریسم در هر شکلی صحه گذاشت.

روز پنج‌شنبه کمیته ملی ضدتروریسم چچن در بیانیه‌ای اعلام کرد: در نتیجه تلاش‌های قاطع و هماهنگ مجریان قانون عملیات بزرگ حملات تروریستی با شناسایی عاملان آن کشف و خنثی شد. در جریان این عملیات 10 تن از اعضای پلیس کشته و 28 تن دیگر زخمی شدند.

شورشیان چچن سا‌ل‌هاست که با نبردی مسلحانه خواستار استقلال کامل این جمهوری مسلمان‌نشین از روسیه هستند. روسیه در دهه 1990 با سرکوب خونبار جدایی‌طلبان، مانع از استقلال این منطقه ‌نفت‌خیز از روسیه شد.

جمهوری چچن در چند سال اخیر اوضاع نسبتأ آرامی داشته است. رمضان قدیرف، رئیس‌جمهوری خودمختار چچن که از سیاستمداران وفادار به پوتین است در سال‌های اخیر با خشونت‌ تمام هرگونه شورشی را در ان منطقه سرکوب کرده است. نهادهای حقوق بشری قدیرف 38 ساله را به نقض شدید موازین حقوق بشر متهم می‌کنند.

انتهای پیام

کد N616187