پوتین در دیدار با اولاند: وضعیت شرق اوکراین فاجعه‌بار است

فرانسه,پوتين

رییس‌جمهوری فرانسه که در جریان سفری به روسیه رفته است، با پوتین دیدار کرد؛ دیداری که در آن رییس‌جمهوری روسیه وضعیت کنونی شرق اوکراین را "فاجعه بار" خواند و ابراز امیدواری کرد که تصمیم نهایی در مورد آتش‌بس در این منطقه به زودی اتخاذ شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری نووستی، فرانسوا اولاند، رییس‌جمهوری فرانسه در جریان سفری برنامه ریزی نشده به روسیه رفت.

ولادیمیر پوتین در جریان دیدارش با رییس‌جمهوری فرانسه به بررسی مسائل مختلفی از جمله وضعیت کنونی شرق اوکراین پرداخت اما گفت که در این دیدار حرفی از قرارداد مسکو و پاریس درباره فروش ناوهای میسترال به میان نیامده است.

پوتین اظهار کرد:‌ با این حال، مسکو انتظار دارد که قرارداد فروش این ناوهای میسترال اجرایی شود.

در این باره بخوانید...
پاریس: روسیه ممکن است هرگز ناوهای سفارشی به فرانسه را تحویل نگیرد
دزدیده شدن تجهیزات ناو میتسرال سفارشی روسیه در فرانسه
فرانسه رسما قرارداد فروش ناوهای میسترال به روسیه را تعلیق کرد
اولاند: فشارها برای ارسال ناو به روسیه اثر گذار نیست
تاکید پوتین بر کاهش تنش‌ها میان روسیه و فرانسه
ادامه تنش‌ در روابط فرانسه و روسیه بر سر میسترال‌ها

رییس‌جمهوری روسیه گفت: ما در مورد فروش میسترال گفت‌وگویی نداشتیم و حتی اشاره‌ای هم به این موضوع نشد. قراردادی وجود دارد که در واقع سندی حقوقی است و ما معتقدیم که این قرارداد اجرایی خواهد شد، بنابراین من از اولاند در این باره سوالی نپرسیدم.

پوتین در ادامه خاطرنشان کرد: با این حال، چنانچه این قرارداد اجرایی نشود، ما شکایت عمده‌ای نخواهیم داشت بلکه امیدواریم مبلغی را که براساس این قرارداد پرداخته‌ایم به ما بازگردانده شود.

رییس‌جمهوری روسیه اظهار کرد:‌ در حال حاضر ما متوجه همه چیز هستیم و در آینده نیز به تمامی تحولات موثر بر این موضوع توجه خواهیم داشت.

پوتین همچنین گفت که روسیه درخصوص وضعیت اوکراین اعتقاد راسخ بر این دارد که توافقات مینسک باید به طور کامل اجرا شود اما در اوکراین جناح‌هایی وجود دارند که این توافق را زیر پا می‌گذارند.

پوتین تاکید کرد:‌ ما معتقدیم که از طرف دولت کی‌یف و همچنین از طرف لوهانسک و دونتسک برخی موارد نقض شده‌اند.

رییس جمهوری روسیه ابراز امیدواری کرد که لوهانسک، دونتسک و کی‌یف بتوانند به نتیجه‌ای مورد توافق دست یابند که در آن رضایت تمامی جناح‌ها جلب شود و درگیری‌های نظامی پایان یابد.

اولاند نیز گفت: بحران اوکراین نخست موجب رنج و دغدغه مردم اوکراین و سپس اروپا و روسیه شده است. فکر می کنم کاملا به نفع ما است تا گفت‌وگوهای قبلی به خصوص گفت‌وگوهای نشست گروه 20 را ادامه دهیم.

وی افزود: می‌دانم میان روسیه و فرانسه اراده‌ای برای یافتن راه حل وجود دارد. شما این اراده را در ششم ژوئن گذشته به نمایش گذاشتید.

رییس‌جمهوری فرانسه همچنین گفت: من همواره ابراز امیدواری کرده‌ام که بتوانیم این ارتباط را میان فرانسه و روسیه حفظ کنیم.

فرانسوا اولاند به عنوان نخستین رهبر غربی که بعد از بحران اوکراین به مسکو سفر کرده است، گفت: معتقدم ما باید از شکل‌گیری دیوارهای جدید که ما را از هم جدا می‌کند، جلوگیری کنیم. در این شرایط باید موانع را پشت سر گذاشت و راه حل پیدا کرد.

کاخ الیزه پیش‌تر در بیانیه‌ای اعلام کرد که سفر اولاند به روسیه در چارچوب سفر وی به قزاقستان صورت می‌گیرد. رییس جمهوری فرانسه پیش از سفرش به روسیه اعلام کرد که اطمینان دارد دو کشور می‌توانند به موانع موجود در روابط دوجانبه خاتمه بخشند.

اولاند تصریح کرد: معتقدم ما باید بالاخره موانع را کنار بگذاریم و دیوارهای موجود در روابط دوجانبه را از میان ببریم. از سوی دیگر ولادیمیر پوتین پیش از دیدارش با رییس جمهوری فرانسه اعلام کرد که سفر اولاند به روسیه می‌تواند به حل بسیاری از مشکلات بین المللی کمک کند.

پوتین نیز پیش از دیدارش با اولاند خاطرنشان کرد، مشکلات کنونی پیچیده‌اند اما مذاکراتی که ما خواهیم داشت می‌تواند نتایج مثبتی در پی داشته باشد.

وی اضافه کرد: یقین دارم که سفر اولاند هرچند کوتاه است بی تردید می تواند به حل بسیاری از مشکلات در عرصه بین‌المللی کمک کند.

انتهای پیام

کد N616181