جنوب آسیا، مستعدترین نقطه جهان برای وقوع یک جنگ هسته‌ای است

سیاسی

در حالی که بیش‌تر دولت‌ها در حال کاهش قابلیت‌ها و تسلیحات هسته‌ای خود هستند در این میان آسیا و به خصوص کشوری مثل پاکستان توان تسلیحات هسته‌ای خود را افزایش می‌دهند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) ‌و به نقل از وال استریت ژورنال در گزارشی که توسط شورای روابط خارجی آمریکا با عنوان «‌ثبات استراتژیک در عصر دوم هسته‌ای‌» منشر شده در این باره آمده است:‌ برطبق گفته کوبلنتز،‌ کارشناس ارشد و برجسته کنترل تسلیحات و موضوعات مربوط به معاهده منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای (NPT) در حال حاضر منطقه جنوب آسیا با توجه به حضور هند و پاکستان که دارای ده‌ها کلاهک هسته‌ای هستند و نیز با توجه به پدیده‌هایی مثل حضور ترویسم، اختلافات باقی مانده بر سر بعضی از مناطق مرزی بین دو طرف و افزایش روز افزون توپخانه هسته‌ای، مستعدترین منطقه برای بروز یک تقابل هسته‌ای در عصر دوم هسته‌ای است.

هم‌اکنون پاکستان به روز شده‌ترین تسلیحات هسته‌ای در جهان را دارد و برطبق ادعای کوبلنتز در این گزارش، جمهوری پاکستان تا سال 2020 می‌تواند به تاسیسات هسته‌ای دست یابد که می‌تواند 200 کلاهک هسته‌ای تولید کند که برابر با توان هسته‌ای انگلیس است.

هم‌اکنون در آسیا، چهار کشور چین، هند،‌ پاکستان و کره شمالی در حال گسترش و ساخت تسلیحات هسته‌ای خود هستند، اگر چه حرکت هر یک از کشورها به سمت ساخت تسلیحات هسته‌ای بیش‌تر دلایل متفاوتی دارد اما این مساله باعث شده است که آسیا مستعدترین نقطه جهان برای وقوع یک جنگ هسته‌ای باشد.

از زمان پایان جنگ سرد تا کنون، چین در حال به‌روزرسانی تسلیحات هسته‌ای و موشک‌های دوربرد خود است که پاسخی به پیشرفت‌های نظامی آمریکا بوده است.

حرکت پاکستان و هند به سمت ساخت تسلیحات هسته‌ای در سال 1998، هم‌زمان با انجام تعدادی آزمایش هسته‌ای از سوی دو کشور، تسریع شد و در حال حاضر نیز ادامه داد.

ماه گذشته، پاکستان دو موشک شاهین 1 با برد 900 کیلومتر و شاهین 2 را با برد 1500 کیلومتر که توانایی حمل کلاهک‌های هسته‌ای را دارند با موفقیت آزمایش کرد.

تاکنون پاکستان 11 سیستم پرتاب کلاهک‌های هسته‌ای خود را شامل موشک‌های بالستیک، موشک‌های کروز و هواپیماهایی با قابلیت حمل کلاهک‌های هسته‌ای را گسترش داده است، هند نیز در حال گسترش توانایی‌های موشک‌های بالستیک و کروز خود برای حمل کلاهک‌های هسته‌ای است. هم‌چنین دو کشور به سرعت در حال افزایش غنی‌سازی اورانیوم و پلوتونیوم، دو عنصر کلیدی برای ساخت کلاهک‌های هسته‌ای هستند.

در این میان،‌ کره‌شمالی عضو تازه وارد این باشگاه هسته‌ای است و هم‌اکنون دارای تکنولوژی پرتاب موشکی بسیار ساده‌تری نسبت به چین،‌ هند و پاکستان است. کره‌شمالی تاکنون تلاش‌های زیادی برای ساخت یک کلاهک هسته‌ای و پرتاب آن با یک موشک قاره پیما به سمت خاک ایالات متحده آمریکا انجام داده است.

در ادامه این گزارش آمده است: در زمانی که آمریکا و روسیه در جریان جنگ سرد در حال رقابت با یکدیگر بودند میان هند و پاکستان بیش از کشورهای دیگری که دارای تسلیحات هسته‌ای بودند چالش‌های اساسی وجود داشت؛ مساله استان مسلمان‌نشین جامو و کشمیر هنوز مورد اختلاف جدی دو طرف است.

هند و پاکستان از زمان استقلال پاکستان در سال 1947 تا کنون سه بار تقابل نظامی داشته‌اند که دو مورد آن بر سر مساله کشمیر بوده است.

خطر دیگری که با توجه به حضور متعدد گروه‌های تروریستی در جنوب آسیا این منطقه را تهدید می‌کند به طوری که هم اکنون با توجه به امکانات نظامی وسیعی که در اختیار گروه‌های تروریستی قرار دارد ورود به انبارهای تسلیحات هسته‌ای پاکستان و دستیابی به این تسلیحات کار دشواری نخواهد بود.

انتهای پیام

کد N616165