کمالوندی در گفت‌وگو با ایسنا:

محدودیتی در تحقیق و توسعه نداریم/ایران به تعهداتش در 7 ماه آینده با آهنگ قبلی ادامه می‌دهد

انرژي هسته‌يي,مذاكرات ايران و گروه 1 5

سخنگوی سازمان انرژی اتمی اظهار کرد: روند اقدامات و تعهدات هسته‌ای ایران در چارچوب برنامه اقدام مشترک در 7 ماه آینده با همان آهنگی پیش می‌رود که طی دوره تمدید 4 ماهه صورت گرفته است.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی اظهار کرد: روند اقدامات و تعهدات هسته‌ای ایران در چارچوب برنامه اقدام مشترک در 7 ماه آینده با همان آهنگی پیش می‌رود که طی دوره تمدید 4 ماهه صورت گرفته است.

بهروز کمالوندی در گفت‌وگو با خبرنگار انرژی هسته‌ای خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با اشاره به برخی اخبار و گزارش‌ها در رسانه‌های خارجی درباره چارچوب تعهدات هسته‌ای ایران در بخش‌های تحقیق و توسعه و تبدیل سوخت در مدت 7 ماهه تمدید برنامه اقدام مشترک میان ایران و 1+5 گفت: اقدامات و تعهدات هسته‌ای ایران در ادامه روندی که در طی 4 ماه گذشته انجام شده است، ادامه می‌یابد. بنابراین در 7 ماه آینده روند اقدامات ایران با آهنگ دوره تمدید 4 ماهه اخیر است.

وی درخصوص تحقیق و توسعه در بخش سانتریفیوژها اظهار کرد:‌ ما هیچ محدودیتی در این بخش نداریم همان‌طور که هیچ محدودیتی در هیچ یک از مراحل اجرای توافق ژنو و در دوره تمدید 4 ماهه نداشته‌ایم.

وی خاطرنشان کرد: ایران براساس برنامه‌ریزی‌های خود فعالیت‌های هسته‌ای اش را انجام می‌دهد.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی در پاسخ به اینکه گفته می‌شود مقداری از اورانیوم غنی شده تا 20 درصد به اکسید اورانیوم قرار است در مدت 7 ماه به صفحه سوخت تبدیل شود، تصریح کرد: در این زمینه نیز روند کار در ادامه اقداماتی که 4 ماهه گذشته صورت گرفته است انجام می‌شود. این روند منهای تبدیل اورانیوم کمتر از 2 درصد به اورانیوم طبیعی است.

کمالوندی افزود: در دوره تمدید 4 ماهه گذشته ایران مقادیری از اورانیوم‌های کمتر غنی‌شده‌اش را که بسیار کمتر از 2 درصد بوده است به اورانیوم طبیعی تبدیل کرد اما در دوره 7 ماهه تمدید چنین تعهدی وجود ندارد.

معاون صالحی گفت: براساس توافق ژنو در زمینه بازرسی‌ها، تولید سوخت، تحقیق و توسعه و موارد دیگر ماهانه اقداماتی صورت می‌گرفت و در 7 ماه آینده نیز این روند دنبال می‌شود.

به گزارش ایسنا براساس توافق ایران و 1+5 مذاکرات هسته‌ای جامع تا 9 تیرماه سال 94 تمدید شده است و بر همین اساس توافق ژنو و اقدامات متقابل دوطرف نیز در این مدت تمدید شده است. در همین چارچوب ایران در ازای برخی اقدامات هسته‌ای در زمینه بازرسی‌ها، تبدیل سوخت و ... 1+5 متعهد شده است برخی تحریم ها علیه ایران را تعلیق و هرماه 700 میلیون دلار از دارایی‌های ایران را آزاد کند.

انتهای پیام

کد N616104