زیبا کلام:

نام دانشگاه در ایران با فعالیت های سیاسی عجین شده است

سیاسی

یک استاد دانشگاه گفت: اگر دولت آقای روحانی در مذاکرات هسته‌ای شکست بخورد گزینه بعدی برای انتخابات آینده اصولگرایان هستند و این دولت به انتخابات بعدی نخواهد رسید.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، صادق زیباکلام در مراسم ویژه برنامه روز دانشجو که به همت انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه آزاد واحد تهران جنوب برگزار شده بود اظهار کرد: ایران مثل خیلی دیگر از کشورهای جهان سوم نام دانشگاه هایش با فعالیت های سیاسی عجین شده است. بعد از سقوط رضا شاه فضای باز سیاسی یک کشور باعث فعالیت احزاب و تشکل های سیاسی شد و دانشجویان نیز پا به عرصه سیاست گذاشتند. خیلی از دانشجویان عضو حزب توده بودند با اینکه از سال‌های پایانی دهه بیست با ملی شدن نفت جبهه ملی شکل گرفت و برخی دانشجویان عضو این حزب شدند، اما بدنه جنبش دانشجویی کشور را تا سال‌ها همان حزب توده و چپ ها تشکیل می دادند.

وی در ادامه گفت: مهدی بازرگان برای اولین بار رابطه اسلام و دانشگاه را برقرار کرد. از آن دهه به بعد شاهد جریان فکری اسلامی در جنبش دانشجویی بودیم. از یک طرف جریان مارکسیستی وجود داشت و از یک طرف جریان اسلام گرا که سمبل آن سازمان مجاهدین خلق و مرحوم علی شریعتی بوده است.

هر دو جریان به شدت انقلابی ، سیاسی و ضد رژیم پهلوی هستند. چیزی حدود 70درصد از زندانیان سیاسی آن سال‌ها را جامعه دانشگاهی تشکیل می داد.

این استاد دانشگاه با اشاره به سرنوشت اعضای این دو جریان دانشجویی خاطر نشان کرد : بعد از انقلاب جریان اسلام گرا در نظام جمهوری اسلامی حل شد و جزو اولین نسل فرماندهان در جنگ و جهاد سازندگی قرار گرفت. دانشجویان چپ نیز به تدریج یا سیاست را کنارگذاشتند یا کشوررا ترک کردند و یا در برابر نظام ایستادند.

وی افزود: مرحله سوم جنبش دانشجویی در کشور بعد از فوت امام (ره) و از اولین دوره ریاست جمهوری آقای هاشمی رفسنجانی شروع شد. آقای هاشمی قصد داشتند که اقتصاد کشور را از دولتی بودن به سمت اقتصاد آزاد ببرد و این با تفکر دانشجویان چپ در تضاد بود .به همین علت آن‌ها سال‌ها در لاک فرو رفتند تا دوم خرداد سال 76 که در انتخابات آن سال دانشجویان نقش پررنگی ایفا کردند و آقای خاتمی را با 20 میلیون رای انتخاب کردند.

وی با بیان این‌که جنبش دانشجویی موسوم به دوم خرداد جلوتر از مطالبات دولتی مطالبه گری می کرد تصریح کرد: آن‌ها از دولت نیز جلوتر زدند اما زیاد هم دوام نیاورند و در تیر سال 78 جلوی حرکتشان گرفته شد. در اینجا جنبش دانشجویی نسبت به دولت اعتراضات زیادی داشت که چرا در هنگام حمله به کوی و اتفاقات آن سال ها از این جنبش دفاع نکرد.در ادامه هم که می دانیم این جنبش در دوران ریاست جمهوری آقای احمدی نژاد و در اصل در دوران اصولگرایان ساکت ماند تا حوادث سال 88.

این استاد دانشگاه همچنین مدعی شد: در انتخابات سال 88 دانشجویان نقش پررنگی را ایفا کردند و در مهر همان سال هم آن دانشجویانی که در ستاد آقای موسوی و کروبی فعالیت می کردند به کمیته های انضباطی احضار می شدند ومشکلات زیادی برایشان پیش آمد. بیش از همه جنبش دانشجویی در انتخابات هزینه داد.

زیباکلام 24 خرداد سال 92 را مرحله جدیدی در جنبش دانشجویی کشور دانست و ابراز عقیده کرد: برای جنبش دانشجویی سال 92 یادآور دوم خرداد 76 است. دوباره شور و نشاط به دانشگاه ها بازگشت، اما اصولگرایان به ویژه جبهه پایداری از این فضا دوری می‌کنند و جلوی رشد آن را می گیرند، زیرا آنان بهتر از هر کسی می دانند که بیش از 80 درصد از جمعیت 5/4 میلیونی دانشجویی کشور با تفکرات آنان مشکل دارد. آن‌ها به جای آن که بیایند دلیل این تفاوت عقاید را پیدا کنند جلوی رشد شور و نشاط و گسترش فعالیت تشکل ها و انجمن ها را می گیرند. نمونه اش را هم در مخالفتشان با انتخاب وزیر علوم می بینید.

وی ادامه داد: مشکل وزارت علوم نه حضور آن افراد در فتنه بود و نه چیز دیگری. بلکه اصولگرایان تندرو فقط می خواهند که فضای دانشگاه ها آزاد نشود. این مشکل را با مطبوعات و فضای مجازی نیز پیدا کردند.

زیبا کلام با اشاره به اهمیت مذاکرات هسته‌ای و تاثیر آن بر سیاست داخلی کشور گفت: اگر مذاکرات هسته‌ای شکست بخورد ما به دوران سال 90 به قبل بر می گردیم. با شکست مذاکرات اقتصاد با وضعیت هولناکی روبرو می شود و با آن شرایط آقای روحانی نمی تواند برای دور دوم انتخابات رای بیاورد.

مشخص است که اصلاح طلبان هم برای آن انتخابات تأئید صلاحیت نمی شوند و با به بن بست رسیدن جریان اعتدال واقعیت این است که انتخابات به دست اصولگراها می افتد و دوباره همان وضعیت گذشته برای کشور و جنبش دانشجویی در دانشگاه‌ها تکرار می‌شود.

انتهای پیام

کد N615830