دادستان‌های دادگاه بین‌المللی کیفری رئیس جمهور کنیا را رفع اتهام کرد

دادستان‌های دادگاه بین المللی کیفری اتهامات وارده علیه رئیس جمهوری کنیا در رابطه با جنایت علیه بشریت را رد کرد؛‌ اقدامی که بیانگر ناکامی دادگاه کیفری در مهمترین پرونده تاریخ 11 ساله‌اش محسوب می‌شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، قضات دادگاه لاهه به دادستان‌ها یک هفته فرصت دادند تا تصمیم بگیرند که آیا باید علیه اوهورو کنیاتا، رئیس جمهوری کنیا که به برانگیختن خشونت‌های قومی پس از انتخابات سال 207 میلادی متهم شده اقامه دعوا شود و یا اتهامات وارد علیه وی لغو شوند.

دادستان‌ها گفتند، کنیاتا، نخستین رئیس جمهوری که در جلسه این دادگاه شرکت کرده، از قدرت‌هایش برای مانع تراشی در این تحقیقات به ویژه از سال گذشته میلادی که به عنوان رئیس جمهوری کنیا انتخاب شده، استفاده کرده است. ادعایی که وکلای کنیاتا آن را رد کردند.

این ناکامی ضربه‌ای به دادگاه کیفری بین المللی محسوب می‌شود که در تاریخ 11 ساله‌اش تنها دو حکم محکومیت آن هم علیه دو فرمانده نظامی کنگو صادر کرده است.

بسیاری از مردم آفریقا دادگاه کیفری بین لامللی را به هدف گرفتن ناعادلانه قاره خود متهم کرده‌اند، در حالی که یکی از وکلا گفت: این دادگاه قربانیان درگیری‌های خونین پس از انتخابات کنیا را که در آن 1200 تن کشته شدند، مایوس کرد.

یکی از دادستان‌های این پرونده گفت: شواهد و مدارک آنقدر محکم نبودند که اتهام جنایت علیه بشریت وارد شده به کنیاتا ثابت شود.

کنیاتا این خبر را در نشست مقامات و مدیران تجاری کنیا دریافت کرد و حضار وی را در آغوش کشیده و تشویق کردند.

کنیاتا امیدوار است که اتهامات مشابه علیه ویلیام روتو، معاون وی و یکی از خبرنگاران کنیا نیز لغو شود.

با وجود انکار مقامات، دیپلمات‌ها گفتند، این پرونده برای دولت مزاحم و پریشان کننده بوده است.

اما تاثیر اقتصادی این مساله محدود بوده است چرا که بسیاری از سرمایه‌گذاران معتقد بوده‌اند که اتهامات علیه کنیاتا لغو می‌شود.

البته دادگاه کیفری بین المللی کنیاتا را تبرئه نکرده و در نتیجه اگر مدارک بیشتری در دسترس باشد، این پرونده مجددا به جریان می‌افتد.

این پرونده در داگاه مشکلات بسیاری داشت چرا که به گفته دادستان‌ها شاهدان را از شهادت دادن ترسانده بودند، اتهامی که وکلای کنیاتا آن را در کردند.

وکیل قربانیان در بیانیه‌ای گفت: لغو این اتهامات حدود 20 هزار قربانی جنایت‌هایی که در این پرونده مطرح شده است را ناامید می‌کند. جای تاسف دارد که قربانیان تقریبا از کل این روند حقوقی در دادگاه کیفری بین المللی چیزی دریافت نکرده‌اند.

حامیان کنیاتا از این خبر استقبال کرده و گفتند، به جریان انداختن مجدد این پرونده باعث دو دستگی و اختلافات میان گروه‌های قومی می‌شود.

در حالی که بستگان برخی کشته شدگان گفتند، عدالت رعایت نشده است.

انتهای پیام

کد N615630