پیام لاریجانی به گردهمایی بزرگداشت "جرج جرداق"

سیاسی

رئیس مجلس شورای اسلامی به گردهمایی بزرگداشت "جرج جرداق" نویسنده و اندیشمند لبنانی پیامی صادر کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، علی لاریجانی به گردهمایی بزرگداشت "جرج جرداق" نویسنده و اندیشمند لبنانی که به همت رایزنی فرهنگی کشورمان در بیروت برگزار شد، پیامی بدین شرح صادر کرد:

حضار گرامی؛

السلام علیکم و رحمه الله و برکاته

خداوند تبارک و تعالی در قرآن کریم می فرماید:

مَثَلُ کَلِمَهٍ کَشَجَرَهٍ طَیَّبَهٍ اَصْلُها ثابتٌ وَ فَرْعُها فِی السَّماءِ تُؤْتی اُکُلَها کُلَّ حینٍ بِاِذْنِ رَبَّها.

به راستی که کلمه طیبه بر دل های پاک می نشیند و انسانها را به عالم محبت و صداقت و صلح و همدلی اعتلاء می بخشد و آنها را با ادیان و آیین ها و گرایش های مختلف خود به یکدیگر پیوند می دهد تا بشریت از یک زندگی مالامال از خیر برکت و سعادت و بهروزی بهره مند گردد. آنچه که جامع الجمع انسانها است این است که همه آنها بندگان خداوند تبارک و تعالی هستند و مسئولیت مشترک نظم دهی به حیات دنیوی خود را مطابق خواست و ارده پروردگار عالم بر دوش می کشند.

این همان چیزی است که از مرحوم جورج جرداق نویسنده و شاعر راحل برای ما به جای مانده است.

کلمه طیبه ای که بر دل او نشست و باعث شد که به میراث عظیم فکری و انسانی امیر بلاغت و بیان و امام آزادگان امام علی علیه السلام عشق ورزد.

«انسانها بر دو قسم هستند: یا برادران دینی شما هستند، یا نظیر شما در خلقت»

مرحوم جرداق فاصله ها را به دور ریخت و در وصف و حب علی علیه السلام نوشت:

«تو متعلق به قوم و دین خاص نیستی، تو متعلق به همه مردم هستی»

حضار گرامی؛

ما در جمهوری اسلامی ایران فوق العاده برای جورج جرداق این نویسنده و اندیشمند بزرگ که به حق یکی از افتخارات لبنان به شمار می آید ارج می نهیم و چه جای تعجب که او از کشور برادر لبنان است که تاریخ آن با علم و معرفت عجیب شده و به واسطه فداکاری ها و مقاومت دلاور مردان آن،  کلمه طیبه آزادی، عزت و سرافرازی بر تارک این کشور ترسیم شده است.

جورج جرداق با میراث فرهنگی و ادبی و کلمه طیبه ای که از او به جای مانده همواره زنده خواهد بود، به خانواده محترم او و ملت لبنان تسلیت می گوییم.