عضو کمیسیون انرژی مطرح کرد

عربستان پشت پرده کاهش قیمت جهانی نفت

نفت

نایب رییس کمیسیون انرژی مجلس با اشاره به نقش عربستان در کاهش جهانی قیمت نفت، گفت که این کشور به نمایندگی از استکبار جهانی، آمریکا و دشمنان اسلام در حال ضربه زدن به مصالح ملت‌های مسلمان به ویژه جمهوری اسلامی است.

نایب رییس کمیسیون انرژی مجلس با اشاره به نقش عربستان در کاهش جهانی قیمت نفت، گفت که این کشور به نمایندگی از استکبار جهانی، آمریکا و دشمنان اسلام در حال ضربه زدن به مصالح ملت‌های مسلمان به ویژه جمهوری اسلامی است.

ناصر سودانی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، اظهار کرد: متاسفانه دشمنان ما شناختی نسبت به ضعف‌های اقتصادی کشورمان به ویژه وابستگی اقتصاد ما به نفت پیدا کرده‌اند و امروز عربستان سعودی به نمایندگی از استکبار جهانی، آمریکا و دشمنان اسلام در حال ضربه زدن به مصالح ملت‌های اسلامی به ویژه جمهوری اسلامی است و به زعم خود می‌تواند از سرعت توسعه ایران و الگو شدن آن جلوگیری کند.

نماینده مردم اهواز در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در حال حاضر عربستان به عنوان فروشنده اول نفت در بازارهای جهانی رسما 9 میلیون و 300، 400 هزار بشکه فروش نفت دارد در حالیکه فروش نفت این کشور به طور غیررسمی نزدیک به 11 میلیون بشکه است.

سودانی اضافه کرد: فشاری که آمریکا به عربستان وارد کرده بخشی نیز مربوط به روسیه است که بتواند روسیه را از اوکراین منصرف کند.

نایب رییس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با طرح این سوال که درآمد نفت عربستان صرف چه چیزی می‌شود، گفت: درآمد عربستان از نفت صرف هزینه‌های دفاعی و خرید سلاح از کشورهای خریدار نفت می‌شود که این نوعی هدر دادن بیت‌المال مسلمین است چرا که عربستان با خرید سلاح از آمریکا و کشورهای اروپایی به دنبال جنگ با اسرائیل و دشمنان اسلام نیست بلکه می‌خواهد این سلاح‌ها را علیه ملت خودش به کار گیرد.

این نماینده مجلس با بیان اینکه عربستان سعودی با فشار آمریکا پشت پرده کاهش قیمت جهانی نفت است، گفت که باید افکار عمومی دنیا را نسبت به این موضوع آگاه کرد که عربستان مصالح امت اسلامی را به خطر می‌اندازد.

نایب رییس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی وابستگی به نفت را بیماری مزمن اقتصاد کشور عنوان و خاطرنشان کرد:‌ اینکه رهبری موضوع اقتصاد مقاومتی را مطرح کردند با این رویکرد است که بودجه از وابستگی به نفت رهایی پیدا کند.

وی در ادامه تبدیل نفت خام به فرآورده، گسترش صنعت و افزایش صادرات را از راه‌های کاهش وابستگی به درآمدهای نفتی عنوان و خاطرنشان کرد: روش‌های دیگری مثل مالیات هم است اما نمی‌توان درآمدهای مالیاتی را به طور کامل جایگزین درآمدهای نفتی کرد زیرا ممکن است در بعضی فرآیندها مانع تولید باشد.

انتهای پیام

کد N615390