کشته شدن رئیس عملیات جهانی القاعده در پاکستان

ارتش پاکستان امروز (شنبه) اعلام کرد: سربازان این کشور رئیس عملیات جهانی القاعده را در جریان حمله‌ای در یک منطقه قبیله‌نشین از پای درآوردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، ارتش پاکستان اعلام کرد: "عدنان الشکری جمعه"، رهبر القاعده در امور عملیات جهانی به همراه دو تن دیگر از شبه‌نظامیان در وزیرستان جنوبی که منطقه قبیله‌ای‌نشین در پاکستان محسوب می‌شود، اوایل امروز توسط نیروهای ارتش پاستان کشته شد.

این عضو القاعده در یکی از توطئه‌ها برای بمبگذاری در سیستم حمل‌ونقل مترو آمریکا توسط دولت واشنگتن شناخته شده بود.

یکی از مقام‌های ارشد ارتش پاکستان که خواست نامش فاش نشود، به خبرنگاران گفت: این مقام ارشد القاعده که در عملیاتی موفقیت‌آمیز توسط ارتش پاکستان کشته شد، همان فردی است که آمریکا نیز وی را تحت تعقیب قرار داده بود.

الشکری جمعه 39 ساله جانشین "خالد شیخ محمد"، مغز متفکر حملات 11 سپتامبر 2011 در آمریکا شده بود و پلیس فدرال آمریکا (اف. بی.آی) این مرد سعودی را در لیست تروریست‌های خود قرار داده و برای دستگیری‌اش پنج میلیون دلار در نظر گرفته بود.

دادستان‌های فدرال آمریکا نیز الشکری جمعه را به خدمت گیری سه مرد در سال 2008 برای آموزش در مناطق قبیله‌ای پاکستان به منظور انجام حملات متهم کرده بودند.

اریک هولدر، دادستان کل آمریکا توطئه برای حمله به سیستم حمل و نقل متروی نیویورک را یکی از خطرناک‌ترین توطئه‌چینی‌ها پس از حملات 11 سپتامبر 2001 دانسته بود. پس از حملات 11 سپتامبر الشکری جمعه یکی از بهترین شانس‌های القاعده برای انجام حملات در داخل اروپا یا آمریکا محسوب می‌شد.

در سال 2004 نیز "جان اشکرافت" دادستان وقت الشکری جمعه را تهدیدی اصلی برای ایالات متحده دانسته بود.

انتهای پیام

کد N615354