سرمدی: شرکت‌های ایرانی به صورت کنسرسیوم در پروژه‌های خارجی شرکت کنند

سیاسی

قائم مقام وزیر امور خارجه صادرات خدمات فنی و مهندسی را در تقویت بازار کار داخلی و خارجی، کاهش بحران اشتغال و ارتقای توانمندی‌های فنی و علمی کشور موثر خواند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، مرتضی سرمدی در همایش صدور خدمات فنی و مهندسی و کسب فرصت‌های اشتغال در بازارهای کار بین‌المللی گفت: در مسیر توسعه صادرات خدمات فنی و مهندسی وزارت امور خارجه به عنوان دستگاهی که از طریق نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران در خارج کشور بیش‌ترین ارتباط و تعامل را با جهان خارج داشته مستقیما با عملکرد شرکت‌ها و پیمانکاران ایرانی در سایر کشورها مرتبط است.

او افزود: در این راستا وزارت امور خارجه ملاحظاتی را تحت عنوان کمبودها و چالش‌های این حوزه شناسایی کرده است که ضرورت دارد دستگاه‌های مسوول در هم‌فکری و همکاری با هم به حل این چالش‌ها و استفاده بهتر از فرصت‌ها بیاندیشند تا صادرات خدمات فنی و مهندسی به عنوان یکی از حوزه‌های مزیت کشور در آینده نقش به‌سزایی در افزایش درآمدهای ارزی کشور و ایجاد اشتغال ایفا کند.

قائم مقام وزیر امور خارجه با بیان این‌که شرکت‌های ایرانی نباید برای کسب یک بازار واحد با یکدیگر رقابت کنند افزود: برای جلوگیری از این پدیده لازم است شرکت‌ها به صورت مجموعه‌ای و در قالب کنسرسیوم عمل کنند.

به گفته سرمدی، مجموعه‌ای عمل کردن علاوه بر حذف رقابت میان شرکت‌های داخلی برای کسب بازار واحد در کشورهای معین، ظرفیت مالی آن‌ها برای اخذ پروژه‌های بزرگ‌تر را افزایش داده و امکان قدرت چانه‌زنی و برخورداری از خدمات حقوقی بهتری را برای آنان به ارمغان می‌آورد.

وی ادامه داد: متاسفانه بعضا مشاهده می‌شود که شرکت‌های پیمانکار ایرانی کم‌تر به جنبه‌های حقوقی قراردادهایی که در خارج منعقد می کنند توجه دارند. هم‌چنین در عقد قراردادها به مسائلی نظیر جنبه‌های داوری توجه نشده و داوری کشور میزبان پذیرفته شده است که شاید پذیرش داوری کشور ثالث یا کشور خودمان آن‌ها را از منظر استیفای حقوق‌شان در وضعیت بهتری قرار دهد.

قائم مقام وزیر امور خارجه با اشاره به سهم اندک فعالیت‌های نرم افزاری در صادرات خدمات فنی و مهندسی، اصلاح پروژه‌های سخت افزاری را خواستار شد و افزود: در حال حاضر سهم صادرات خدمات فنی و مهندسی در صنعت نفت و گاز و پتروشیمی که از قدمت طولانی برخوردار است سهم محدودی است. از این رو ضرورت توجه بیش‌تر به صدور خدمات فنی و مهندسی در این حوزه به ویژه صدور خدمات دانش بنیان در چارچوب صادرات خدمات فنی و مهندسی احساس می‌شود.

سرمدی در عین حال از حل مشکل ارائه ضمانت نامه بانکی به شرکت‌های صادرکننده خدمات فنی و مهندسی در شورای عالی اقتصاد خبر داد.

وی گفت:‌ در ارتباط با ضمانت بانکی در صادرات خدمات فنی و مهندسی نیازمند تصمیم گیری عاجل هستیم و در این راستا وزارت امور خارجه ابتکار تشکیل جلساتی با دستگاه‌های ذی‌ربط را بر عهده گرفته و جمع‌بندی جلسات را در اختیار مقامات مسوول قرار داده است.

به گفته قائم مقام وزیر امور خارجه، بانک‌های عامل باید بیش‌ترین تلاش را برای ارائه خدمات حمایتی و بانکی مناسب از صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی به عمل آورند.

سرمدی در بخش دیگری از سخنانش با بیان این‌که صادرات خدمات فنی و مهندسی و انجام مطلوب تعهدات و پروژه‌ها موجب اعتبار بخشی برای کشور می‌شود افزود: انجام ندادن به موقع تعهدات به حیثیت کشور و توان فنی و مهنسی آن لطمه می‌زند. از این رو در انتخاب شرکت‌هایی که تصدی پروژه‌ها در خارج کشور را بر عهده می‌گیرند باید دقت لازم صورت گرفته و نظارت کامل در مراحل انجام کار آن‌ها صورت گیرد.

به گفته او، عملکرد نامطلوب و ناقص یا با تاخیر برخی پیمانکاران ایرانی در خارج کشور نتایج و آثار نامطلوبی به جا گذاشته و تصویر توانمندی فنی و مهندسی کشور را خدشه‌دار کرده است.

قائم مقام وزیر امور خارجه در عین حال از دستگاه‌های مسوول کشور خواست تا از پیمانکاران ایرانی که متصدی انجام پروژه‌ها در خارج کشور هستند حمایت همه جانبه داشته باشند تا این شرکت‌ها بتوانند به نحو احسن تعهدات خود در کشورهای طرف همکاری را به انجام برسانند.

سرمدی با بیان این‌که صدور خدمات فنی و مهندسی می‌تواند به عنوان یک عرصه اولویت‌دار در دیپلماسی اقتصادی کشور مدنظر قرار گیرد، تصریح کرد: صادرات خدمات فنی و مهندسی موجب زمینه ایجاد ارزش افزوده بالا در تجارت خدمات فنی و مهندسی، تقویت ظرفیت‌های ایران هم تراز با استانداردهای جهانی، فراهم شدن زمینه فروش گسترده‌تر کالا و خدمات، امکان ارتقای توانمندی‌های فنی و علمی کشور و رقابت با شرکت‌های خارجی و امکان ورود فن‌آوری‌ها و مهارت‌های جدید به کشور از طریق همکاری فنی و انجام پروژه‌های مشترک با همتایان خارجی می شود.

انتهای پیام

کد N615314