دیدار سفیر ایران در لوبلیانا با وزیر دفاع اسلوونی

سفیر ایران در لوبلیانا، روز جمعه با یانکو وبر، وزیر دفاع جدید اسلوونی ملاقات و پیرامون توسعه مناسبات در کلیه زمینه‌ها به ویژه در حوزه دفاعی گفت‌وگو و تبادل نظر کرد.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، مرتضی درزی رامندی، سفیر کشورمان با اشاره به آثار مثبت سفر اردیبهشت ماه وبر در مقام رییس پارلمان اسلوونی به کشورمان، بر آمادگی جمهوری اسلامی ایران به منظور توسعه همکاری‌ها در قالب دیپلماسی دفاعی در حوزه‌های مشترک تأکید کرد.

او با تاکید بر دکترین تعامل سازنده در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران مبتنی بر اصل برابری و احترام متقابل، تشریح رهیافت بازدارندگی دفاعی ایران و هم‌چنین اشاره به ابتکار عمل و طرح ارائه شده از سوی رییس‌جمهور اسلامی ایران "جهان عاری از خشونت و افراط‌گرایی"، از موضوعاتی مانند تروریزم و افراط‌گرایی و قاچاق مواد مخدر به‌عنوان تهدید مشترک نام برد و ضمن تشریح اهتمام جدی و موثر جمهوری اسلامی ایران در برخورد با این پدیده‌های شوم بر ضرورت مقابله جدی و جمعی با این معضلات تاکید کرد.

یانکو وبر، وزیر دفاع اسلوونی نیز با اشاره به سفر خود به ایران و دیدار با مقامات عالی‌رتبه کشورمان، از این سفر به عنوان یک تجربه سیاسی بزرگ یاد کرده و بر توسعه مناسبات دو کشور در کلیه زمینه‌ها تأکید کرد.

وزیر دفاع اسلوونی با اشاره به نقش مهم جمهوری اسلامی ایران در کمک به تثبیت صلح و ثبات در منطقه، از نگرانی نسبت به گسترش تروریزم و افراط‌گرایی در منطقه و عواقب خطرناک این معضل برای اروپا سخن گفت.

در این دیدار پیرامون موضوعاتی چون تروریسم، افراط‌گرایی، جرائم سازمان یافته، مبارزه با مواد مخدر، مهاجرت‌های غیرقانونی و بلایای طبیعی تبادل نظر شد و تقویت همکاری‌ها در چارچوب دیپلماسی دفاعی مورد تاکید قرار گرفت.

یانکو وبر در اردیبهشت ماه سال جاری در سمت ریاست مجلس ملی اسلوونی در راس یک هیات پارلمانی - اقتصادی از ایران دیداری رسمی به‌عمل آورد. یک هیات تجاری متشکل از رییسان و نمایندگان بیش از سی شرکت مهم اسلوونیایی به ریاست رییس اتاق بازرگانی این کشور وبر را در این سفر همراهی کردند.

وبر در انتخابات اخیر پارلمان اسلوونی مجددا انتخاب شد و از سوی میرو سرار، نخست وزیر جدید این کشور به سمت وزیر دفاع منصوب شد.

انتهای پیام

کد N615277

خواندنی از سراسر وب