خانواده قربانیان سقوط هواپیمای مالزیایی به سازمان ملل متوسل شدند

خانواده قربانیان سقوط هواپیمای MH17 خطوط هوایی مالزی، از سازمان ملل درخواست کردند تا نماینده ویژه‌ای را برای رسیدگی به حادثه و یافتن عاملان آن تعیین کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه خبری راشاتودی، خانواه قربانیان در نامه‌ای به مارک روت، نخست‌وزیر هلند درخواست کردند تا نماینده‌ای از سوی سازمان ملل وظیفه تحقیق از سازمان امنیت هوایی و سرویس دادرسی را بر عهده بگیرد. هواپیمای MH17 خطوط هوایی مالزی در 17 ژوئیه با 298 سرنشین در شرق اوکراین سقوط کرد. این بوئینگ 777 حامل مسافرانی از 10 کشور جهان بود که در مجموع 193 تن از آنان هلندی و 43 مسافر نیز مالزیایی بودند.

خانواده 12 تن از قربانیان از بلژیک، آلمان، هلند و آمریکا دولت آمستردام را به تحریف تحقیقات و چهارچوب قانونی متهم کردند. خانواده قربانیان اتهاماتشان را براساس این حقیقت مطرح کرده‌اند که بازرسان هلندی نتوانسته‌اند به سایت سقوط هواپیما دسترسی یابند.

محل سقوط هواپیما در شرق اوکراین است که جدایی‌طلبان دونتسک و لوهانسک با دولت مرکزی کی‌یف درگیر هستند و گفته می‌شود که موشک جدایی‌طلبان عامل سقوط بوئینگ 777 بوده است.

در نامه مذکور بازرسان همچنین به عدم رعایت ملزومات بین‌المللی و حفظ اسناد متهم شدند. خانواده قربانیان که از طولانی شدن روند تحقیقات خسته شده‌اند، معتقدند که انجام تحقیقات تحت نظارت سازمان ملل تنها راهی است که مشخص می‌کند هواپیمای مالزی چگونه ساقط شده است و عاملان آن در آینده محاکمه شوند.

انتهای پیام

کد N615198